Yaşam

Çarşamba’dan sonra yalancı bahara elveda

Havaların bir açılıp bir kapanması ile ne yazlıkları indirebildik, ne kışlıkları kaldırabildik. Haftaya güneşli bir havada başlayan Türkiye için uyarı Meteorolojiden geldi. Yalancı Bahar Çarşamba günü yerini yağmurlu havaya bırakıyor. Bahar için Nisan ayını beklemekten başka çare yok.

Çarşamba gününe kadar mevsim normallerinin üstüne çıkacak olan ve hatta 21-22 derecelere ulaşacak olan hava sıcaklığı Çarşamba gününden itibaren tahtını kara kışa bırakacak. Lodos, yağış ve fırtına beklentisi içinde olan Meteoroloji haftanın tahmini sıcaklıklarını da 10 dereceye kadar olacak şeklinde belirtiyor.

Baharın ilk günü için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’den yapılan son değerlendirmelere göre; kuzey, iç ve batı kesimlerin parçalı yer yer çok bulutlu, yarın (Salı) Kırklareli, Edirne, Sinop ve Samsun çevrelerinin hafif yağmurlu; Van ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmurlu; diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Gece saatlerinde İç Anadolu ile Doğu Anadolu’nun batısında hafif; Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Mevsim normallerinin çok çok üstünde 

Hava sıcaklığının ülke genelinde 3 ila 8 derece artarak, mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Çarşambadan sonra fırtına ve lodos geliyor

Rüzgarın genellikle batı ve güneybatı yönlerden, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yarın (Salı) Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor. Çarşamba gününden itibaren ise, lodos, fırtına ve yağış geliyor.

21 Mart Pazartesi için don uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü değerlendirmesine göre bu gece İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun batısında hafif, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haftalık il il sıcaklık derecelerini görmek için tıklayınız

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı