Yaşam

Çeçil peynirinden kuymak olur mu?

Karadeniz yöresine özgü olan kuymak, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle kalabalık sofralarda lezzetli bir duruş sergileyen kuymak, özel malzemeleriyle olmazsa olmazlardandır.

Peynir çeşitliliği açısından Türk mutfağı oldukça zengindir. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarının başında gelen peynir, Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen süt ürünlerindendir. Özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde sıklıkla üretimi yapılan peynir, çeşitli yemeklerde ve kahvaltılıklarda da kullanılır.

Kars, Ardahan, Erzurum ve Iğdır gibi bölgelerinde üretimi yapılan çeçil peyniri fiyatları sebebiyle yurtdışında da sıklıkla tüketilir. Tel tel olması sebebiyle bazı bölgelerde tel peyniri olarak da anılır. Karadeniz yöresine özgü bir kahvaltılık çeşidi olsa da Türkiye’nin her bölgesinde sevilerek tüketilen kuymak; mısır unu, tereyağ, çeçil peyniri(tel peynir), su ve tuz karışımından hazırlanır. Her birinin oranı belirli miktarda hazırlanarak kıvam tutturulur.

Herksin farklı şekillerde yaptığı ve adlandırdığı kuymak, kimi bölgelerde mıhlama olarak adlandırılır. Kuymak her yörede değişiyor olsa da peynir bu yiyeceğin olmazsa olmazıdır. Farklı peynirler kullanılarak yapılıyor olsa da orijinalinde çecil yani tel peynirinin kullanması gerekir. Tereyağ, peynir çeşitleri ve mısır ununun en lezzetli hali olarak adlandırılan kuymak, çeçil peyniri yerine kaşar peyniri gibi farklı peynirlerle de yapılır. Ancak orijinal bir kuymak yapmak isteyenlerin çeçil peyniri tercih etmesi önerilir. Kaliteli ve lezzetli malzemeleri bir arada kullanarak Karadeniz usulü kuymak yapılabilir. Ürünlerin birbirine dengeli bir şekilde konulması ve belirli sıraya göre eklenmesi kuymağın kıvamının tutmasında en etkili kuralların başında gelir.

Tereyağını tavaya koyduktan sonra bir süre kaynatın ve ardından yavaş yavaş mısır ununu ekleyerek kahverengi kıvamını alana kadar karıştırın. Dikkatli daha önceden hazırlamış olan suyu ekleyin ve pişirmeye devam edin. Fokurdamaya başlayana kadar pişirme işlemine devam edilir. Son olarak ise çeçil peynirini ekleyin ve yağ üste çıkana kadar beklenir. Sonra ocaktan alınarak kahvaltı sofrasındaki yerini alır.

Her yörede farklı yöntemlerle yapılıyor olsa da kuymağın esas malzemelerinin başında çeçil peyniri gelir. Gerekli malzemeleri hazırlayarak lezzetli ve özel bir kahvaltı sofrası hazırlamak mümkündür. Bu sofranın vazgeçilmezlerinden biri de kuymaktır.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu