Gündem

Celal Şengör’ün Müslüman Türklere yönelik skandal açıklamasına İlber Ortaylı’dan tepki

Jeoloji Profesörü Celal Şengör’ün Azerbaycan’da bir öğrenci grubuyla gerçekleştirdiği röportaj sırasında, Müslüman Türkleri hedef alan açıklamalarına tarihçi profesör İlber Ortaylı’dan cevap geldi.

ORTAYLI: “İSKENDERİYE HAMALI KADAR DEĞERİ YOKTUR!”

Celal Şengör’ün ”Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir” şeklindeki sözlerine ünlü tarihçi İlber Ortaylı’dan beklenen tepki geldi.

Ortaylı, ”Ben Osmanlı imparatorluğunun çocuğuyum ve benim için Osmanlılık her şeyden daha temeldir. Biz Osmanlı’nın sayesinde varız. Osmanlı’yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur’ ifadelerini kullandı.

CELAL ŞENGÖR NE DEMİŞTİ

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ”Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?” sorusuna Şengör, ”Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir” diyerek yanıt verdi.

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğini savunan Şengör, sözlerine, ”Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet’in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.” ifadeleriyle devam etti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu