Çelikten Daha Yoğun Gezegen Keşfedildi

Dış gezegen ve öte gezegen araştırmaları, çok çeşitli gezegen sistemlerini keşfetmemize olanak sağladı. Bu keşifler arasında yıldızına yakın olan Jüpiter gibi gaz devleri, Neptün’e benzeyen gaz gezegenleri ve Dünya gibi kayalık gezegenler bulunuyor. Şimdi ise astronomlar, “çelikten daha yoğun” olmasıyla dikkat çeken Neptün büyüklüğünde sıra dışı bir gezegen keşfetmeye hazırlanıyorlar.

Yapılan resmi basın açıklamasında, Neptün büyüklüğünde böylesine büyük bir gezegenin keşfinin oldukça olağanüstü olduğu vurgulanıyor. Araştırmanın yazarları, yeni bulunan gezegenin bileşiminin, iki gök cismi arasındaki katastrofik bir çarpışmanın sonucu olabileceğini öne sürüyorlar. Bu tür çarpışmalara aşina değiliz, çünkü bize en yakın gök cismi olan Ay’ın, Dünya ile bir başka gezegenin çarpışması sonucu oluştuğuna inanılıyor.

Gezegen Çarpışması

TOI-1853b adlı gezegen, turuncu cüce yıldız TOI-1853 çevresinde dolanan bir öte gezegen olarak keşfedildi. Bu uzak öte gezegen sistemi, NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) tarafından tespit edildi ve Boötes takımyıldızı yönünde Dünya’dan yaklaşık 544 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. TOI-1853b, Neptün büyüklüğündeki bir gezegen için beklenenden daha büyük oranda kaya kütlesi içeriyor. Gezegenin kütlesinin diğer benzer büyüklükteki gezegenlerin iki katı olması, yoğunluğunun önemli ölçüde yüksek olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan, bu gezegenin nasıl oluştuğu konusunda hala kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak araştırmacılar, gezegenin oluşumunu anlamak için bir bilgisayar modeli geliştirmeyi başardılar ve bu model, gezegenin muhtemelen katastrofik bir gezegen çarpışması sonucu meydana geldiğini gösteriyor. Bu büyük kozmik çarpışma, büyük kaya parçalarının geride bırakılmasına neden olmuş olabilir ve çarpışmadan önce var olan atmosferi ve suyun kaybolmasına yol açmış olabilir. Araştırma ekibi, bu gezegenin başlangıçta su bakımından zengin bir dünya olduğunu tahmin ediyor.

Çalışmanın ortak yazarı olan Jingyao Dou, “Bu gezegen gerçekten şaşırtıcı! Genellikle bu kadar çok kaya içeren gezegenlerin Jüpiter gibi su benzeri yoğunluklara sahip gaz devlerine dönüşmesini bekleriz. Ancak TOI-1853b, Neptün büyüklüğünde olmasına rağmen çelikten daha yüksek bir yoğunluğa sahip.” ifadelerini kullanıyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir