Medya

Cem Küçük, “Atatürk’süz hutbe” olayında Diyanet’e destek çıktı

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, 30 Ağustos Zafer  Bayramı ile ilgili Cuma hutbesinde Atatürk’e hutbede yer verilmediği gerekçesiyle bazı kesimlerce eleştirilen Diyanet’e destek çıktı.  Cem Küçük, “Sinerek, korkarak, pısırıklaşarak sonuç alınmaz. Zaten muhafazakâr/dindarlar genel olarak ürkek yapıdadır. Siz böyle olmayın”  diyerek Diyanet’in daha cesur bir tavır takınması gerektiğini yazdı.

Cem Küçük, ‘Atamızı yok sayan Diyanet mi, yoksa HDP’li belediyeler mi?’ başlıklı bugünkü yazısında, Diyanet’in tartışma yaratan ‘Atatürk’süz hutbesine’ değindi.

Söz konusu hutbeyi savunan Küçük, Diyanet’in bu tartışma üzerinden ‘hedef alındığını’ öne sürerek şu ifadelere yer verdi:

“Hedeflerinde Diyanet var. Diyanet’in belki eleştirilecek birçok yönü vardır ama dertleri o değil ki. Niye Atamızı anmadın, adını zikretmedin noktasındalar. Madem Atatürk’ü anmak bu kadar önemli, onlar için kıymetli, o zaman soralım: Kongrelerinde İstiklal Marşı okumayan, Türk bayrağı asmayan HDP’ye iki çift lafınız var mı?”

Küçük ayrıca, Diyanet’in de kendisine yöneltilen eleştirilere karşı ‘pısırık olmaması gerektiğini’ söyledi.

‘EN İYİ SAVUNMANIN HÜCUM OLDUĞUNU UNUTMAYIN’

Küçük’ün yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Bu arada bir not da Diyanet yönetimine: Bakın size 17-25’ten beri saldırıyorlar. Bir önceki Diyanet İşleri Başkanı’nın FETÖ konusunda verdiği sınav berbattı. Şimdi de Atatürk’ü bahane edip saldırıyorlar. Savunmada kaldığınız sürece size daha çok saldıracaklardır. En iyi savunmanın hücum olduğunu unutmayın. Sinerek, korkarak, pısırıklaşarak sonuç alınmaz. Zaten muhafazakâr/dindarlar genel olarak ürkek yapıdadır. Siz böyle olmayın. Müslüman iyi, merhametli, sakin ama yeri geldiğinde ne kadar cesur olduğunu da göstermelidir. O yüzden size itiraz oldu mu, cevap vermesini bilin.”

ATATÜRK’SÜZ HUTBEYİ SERT SÖZLERLE ELEŞTİRMİŞLERDİ

Diyanet’in Cuma gününe denk gelen 30 Ağustos’ta hutbesinde Atatürk’ün anılmaması büyük tepki çekti. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan da sert tepki gösteren isimler arasında yerini aldı. Ahmet Hakan, Hürriyet’teki köşesinde konuyla ilgili olarak “Hakan, “İstanbul’u Fatih fethetmemiş gibi yapmakla eşdeğerdir.” ifadesini kullanmıştı.

Fatih Altaylı’da Habertürk’teki köşesinden konuyla ilgili olarak “Benim ödediğim vergilerden Diyanet’in payına düşen tek bir kör kuruş var ise eğer, o tek kuruş dahi size haram olsun” diye yazmıştı.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu