Teknoloji

Cep telefonsuz ve internetsiz köy kalmayacak

Türkiye iletişim ve komünikasyon çağında büyük bir uygulamaya daha imza attı. Artık Türkiye’nin neresinde olursanız olun, telefonunuzun çekmediği tek bir köşe dahi kalmaycak. Nüfusu 500’den az olan ve bugüne kadar hiçbir mobil haberleşme hizmeti alamayan yerler de artık Bakanlık tarafından kapsama alanına dahil edildi. Proje ile birlikte artık her yerde telefonla konuşulabilecek telefonsuz ve internetsiz köy kalmayacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca uygulanacak proje ile nüfusu 500’den az olan ve bugüne kadar hiçbir mobil haberleşme hizmeti alamayan bin 799 yerleşim yerinin kapsama alanına dahil edileceği proje tamamlandı. Bu proje sayesinde Türkiye’nin en ücra dağ köyünde bile telefonla sevdiklerinizle iletişime geçebilme ve internete bağlanabilme imkanı geliyor.

Evrensel Hizmet Kanunu kapsamında, Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) yaptığı ortaklaşa proje çalışması ile artık her yerde iletişim sağlanabilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veri tabanına kayıtlı GSM iletişim alt yapısı olmayan, kırsal kesimde bulunan, yüksek maliyet alanlarından oluşan ve nüfusu 1 ile 500 arasında bulunan bin 799 yerleşim yerinin dahil edildiği projeye göre; mobil kapsama oranı nüfus bakımından yüzde 99’un üzerinde olan Türkiye’de, coğrafi zorluklar ve yüksek altyapı maliyeti nedeniyle halen mobil kapsamında bulunmayan köylerde telefonla konuşulabilecek.

Tüm masrafların Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacağı bu önemli projede bahsi geçen yerlere de mobil haberleşme hizmeti götürebilmek için hazırlanan proje tamamlandı. Proje kapsamında 2013’te yapılan ihaleyi kazanan Turkcell ile sözleşme imzalandığı ve tamamlanan proje çerçevesinde söz konusu bin 799 yerleşim yeri kapsama alanına alındığı belirtildi.

Proje sayesinde Nüfusu 1- 500 olan ve GSM iletişim altyapısı bulunmayan yerleşim yerlerindeki yaklaşık 258 bin vatandaşa hizmet götürüldü artık tüm GSM operatörleri (Turkcell, Vodafone, Avea) kurulan bu tek altyapı üzerinden komünikasyon hizmeti sunabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu