Müzik

Cesur Yürek dizisinin müziği Deniz Üstü Köpürür’ün hiç bilinmeyen hikayesi

Show TV’de bu akşam ekrana gelecek olan Cesur Yürek dizisinde yer alan Deniz Üstü Köpürür parçası yeniden gündeme başladı. Deniz Üstü Köpürür şarkısının hiç bilinmeyen nikayesi Medyabey’de. Ayrıca haberimizde Cem Karaca’nın eşsiz yorumuyla bir dönemin en çok dinlenen parçalarından olan Deniz Üstü Köpürür parçasını sizler için yayınlıyoruz…

İşte o türkünün hiç bilinmeyen hikayesi:

“Ula’nın düğünleri düğündür hani… Erkekler oğlan evinde yiyip içip yan gelirler; Kız evinde de eğlence gırla gider Bağda üzüm toplayan, bahçede sebze çapalayan, tarlada tütün kıran kızlar, düğün günü güzellik suyuna batıp çıkmış gibi olurlar Düğünlüklerini giyip, saçlarını tarayan kızlar, huri melek kesiliverirler. Tef vurup cümbüş çaldı mı, kendinizi düğünde değil, periler ülkesinde sanırsınız Kızlar salınır da, meydan kız görür.

Bu yüzden, Datçalı Durmuş:

– Senin çocuk kara mara ama, hayli şirin yahu diyenlere, göğsünü gere gere şu karşılığı verir:

– E ee, ne olsa O’nun anası Ulalıdır

Demesi o ki, Datça’lı Durmuş’un; Ula’nın havası suyu, güzellik ılıcasından daha etkilidir. Bundan olacak, Ula köylüklerinin köylüleri, oğullarını ortaokulda okusun diye, kızlarını yorgan-dikiş öğrensin diye Ula’ya yollamanın yollarını ararlar

Çaydereli Osman, dayısıoğlu Nasuh Çavuşun gelin almasında Ula’ya geldi. Alay koca Marçal dağlarını aşıp Ula’ya geldiğinde, kız evinde çalgı-çengi sürüp gidiyordu. İlçenin genç kızları halka olmuş; “Ay alaylar bulaylar, temeli de süzgün alaylar” oyununu oynuyorlardı.

Osman, hayat (avlu) kapısının yanındaki duvarın üstüne dikilip, oynayan kızlara bir göz gezdirdi. Gözleri bir kızın üzerinde mıhlandı kaldı. Hay bakmaz olaydı Osman’ın gönlü ırmak olup, Balcı’ların kızı Gülayşe’ye akıverdi.

Çaydere’li olanca gücüyle asıldığı halde, bakışlarını Gülayşe’den koparamıyordu. Sanki herkes Osman’ın kime, hangi duyguyla baktığını seziyordu. Osman ne gözlerine söz geçirebiliyordu, ne de gönlüne. Artık gönlüne kendi beyni değil, Gülayşe buyruktu.

Gülayşe de ona bakmış gülümsemiş miydi ne? Osman gelin alayıyla birlikte Çaydere’ye dönerken “içimde bulgur kaynıyor, kafamda kireç söndürülüyor”, dediği zaman yanındaki Çiftçilerin Mehmet; “Osman mı anlamsız konuşuyor, ben mi anlamıyorum” demekten kendini alıkoyamadı.

O günden öte Osman, Ula düğünlerinin çağrılmayan konuğu olmuştu. Çizmelerini parlatıp atına atlıyor, soluğa Ula’da alıyordu. Marçal dağlarında, “Kabaca pınar’ın dibindeki yatıra mum adayıp, Gülayşe’ye kavuşmak için dua etmeyi unutmuyordu.

Çoğu düğünlerde Gülayşe’yi göremiyordu. Ama bir de gördü mü içinin tüm denizleri köpürüyordu.  Yine böyle bir düğünde, Gülayşe’ye “Gel Ayşe” diyecek cesareti toplayabilmek için, birkaç şişe rakıyı su gibi içti. Neydi o öyle? Ayşe mi dönüyordu, dünya mı?

Derken biri ilişti koluna:

– “Gel be dost” dedi, “derdin var anlaşılan Gel bizim meclisimize katıl”

Çaydereli Osman, kendini Ulalı gençlerin sofra kurdukları hasırın üstünde buldu Herkes dostça bakıyordu kendisine, merhabalaştıktan sonra, bir kadeh sundular ona da. Dülger Bekirler’in Selver, bağlamasını düzenleyip, telleri üzerinde tezene gezdirirken sordu:

– Merakımı bağışla Osman arkadaş, Ula düğünlerini kaçırmayışının nedeni ne ola ki?

O güne dek bağlamayı eline bile almamış olan Çaydereli Osman, birden irkildi. Yeniden doğmuş gibi oldu Selver’in elinden bağlamayı aldı. O gün çalıp çağırdığı türkü, sevilen bir Ula türküsü olarak günümüze kaldı. Kuşkusuz yarına da kalacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu