Yerli Dizi

Cesur Yürek’in o ameliyat sahnesine tepkiler var

Show TV’de yayınlanan Cesur Yürek dizisinin yayınlanan son bölümündeki ameliyat sahnesine tepki yağıyor. Başrol oyuncusu Hakan Yufkacıgil’incanlandırdığı “İskender”karakterin ameliyat sırasında sağlık personeline karşı takındığı tavır tepkilere neden oldu. Sabah yazarı Mevlüt Tezel, sahne dolayısıyla diziyi kıyasıya eleştirirken Türk Göğüs Cerrahisi Derneği’nden de diziye tepki vardı.

Sabah’ın önemli kalemi Mevlüt Tezel, bugünkü yazısını Cesur Yürek’te ekrana gelen o malum sahneye ayırdı. Tezel, “Doktorları ölümle tehdit eden dizi” başlıklı yazısında dizide doktor ve sağlık personeline karşı şiddetin özendirildiği gerekçesiyle sözkonusu sahne için sert eleştiride bulundu.

MEVLÜT TEZEL: BU BİR SKANDAL!

Tezel şunları yazdı: “Bu sahne, Show TV’de yayınlanan ‘Cesur Yürek’ dizisinde geçti. Doktorları ölümle tehdit eden Hakan Yufkacıgil’in canlandırdığı ‘İskender’ karakterinin sahneleriydi. Diyaloglar yeterince iğrenç ama Youtube’dan bu bölümü izlerseniz skandalın daha büyük olduğunu görürsünüz.
Evet, bu bir skandal! Kimse ‘Bu bir dizi, her şey kurgu’ falan demesin, bunun adı rezilliktir. Bu sahneyi izleyip örnek alacak eğitimsiz çok insan var ülkemizde.
Yönetmen Kudret Sabancı bu sahneyi çektiği için, senaryo yazarları Cüneyt Aysan ve Ozan Aksungur bu sahneyi yazdıkları için acaba mutlular mı?
İstediğiniz reytingi aldınız mı? Bu ülkede doktorların darp edildiğini, öldürüldüğünü bilmiyor musunuz? Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını protesto eden yürüyüşlerin yapıldığını da mı duymadınız?
Bir de duyarlı, hümanist sanatçılar olacaksınız! Vallahi yazık, böyle rezil bir sahneyi çekmek içinize sindi mi?”

TÜRK GÖĞÜS CERRAHİSİ DERNEĞİ’DEN CESUR YÜREK’E TEPKİ

Türk Göğüs Cerrahisi Derneği de konuya ilgisiz kalmadı. Dernekten yapılan açıklama şöyleydi:

“Dizideki sahneyle ilgili açıklama yapan Türk Göğüs Cerrahisi Derneği dizinin yayınlandığı Show TV’yi kınadıklarını belirterek şu ifadelere yer verildi:

“Bu saldırgan, tehdit içeren dil akıl almaz bir tutumdur ve kabul edilemez. Bağırıp, çağırarak şiddet uygulayarak ve şantaj/tehditle sağlık çalışanlarının baskı altına alınabileceği algısı çok tehlikeli bir mesajdır.

Sağlıkta şiddetin yoğun yaşandığı ülkemizde ve bu şiddetten meslektaşlarını kaybetmiş bir dernek olarak kanal ve dizi ekibine bu yanlıştan dönmelerini ve bunu kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu