Reklam

‘Cinsel içerikli reklamlar satışı artırır’ efsanesi bitiyor mu?

Kaliforniya, Illinois ve Indiana Üniversitelerindeki araştırmacılar, otuz yıl boyunca yayınlanan reklamlar binlerce katılımcıyı temelinde, cinsel çekiciliğin reklamcılıktaki etkileri üzerine 78 çalışmayı analiz ettiler. Araştırmalara göre cinsel içerikli reklamların satışlarda artışa sebep olduğuna dair yaygın kanaat gerçeği yansıtmıyor.

CİNSELLİK SATAR ALGISI DEĞİŞİYOR MU?

Bilim insanları, yaptıkları araştırmayla cinselliğin her zaman alıcı bulduğu söyleminin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Gerek ayna karşısında yeni bir tıraş bıçağını pazarlamaya çalışan çıplak, gömleksiz bir erkek gerekse size bir protein tozu aldırmaya çalışan yarı çıplak bir kadın olsun, yaygın olarak varsayılır ki, cüzdanlarımıza giden en hızlı yol daha çok “ilkel arzularımızdan” geçer.

Ancak yeni bir araştırmaya göre durum böyle olmayabilir. Çünkü yapılan araştırma ortaya koyuyor ki cinsel içerikler olumsuz tutuma sebep oluyor.

DİKKAT ÇEKEN ARAŞTIRMA ABD’DEN GELDİ

Reklamların cinselliği ana fikir olarak veya dikkat çekmek için kullanması, insanlara markayı hatırlatmadığı gibi markaya karşı olumlu olmayan bir tutum oluşmasına sebep oluyor. Yani bir ürünü satmak için cinsellik kullanıldıysa o ürünün  daha fazla talep gördüğü fikri tam olarak ortaya çıkmıyor.

Kaliforniya, Illinois ve Indiana Üniversitelerindeki araştırmacılar, otuz yıl boyunca yayınlanan reklamlar binlerce katılımcıyı temelinde, cinsel çekiciliğin reklamcılıktaki etkileri üzerine 78 çalışmayı analiz ettiler.

Cinselliği silah olarak kullanan reklamlar; cinsel dokunuşlarda veya müstehcen pozisyonlarda bulunan kısmen veya tamamen çıplak modelleri kullananlar veya görüntülerdeki kelimeler arasında gizlenmiş cinsel imaları veya cinsel mesajları kullananlar olarak tanımlanmıştı.

CİNSELLİĞİN ÜRÜN ALMAYA ETKİSİ SANILDIĞI KADAR DEĞİL

Araştırmada yer alan isim John Wirtz : “İnsanların cinsel cazibesi bulunan reklamları olmayanlardan daha iyi hatırladığını keşfettik ancak bu etki reklamda görünen markalara ve ürünlere uzanmıyor. Katılımcıların cinsel cazibeli reklamlardaki ürünleri alma ilgilerine tam anlamıyla hiç etkisi olmadığını keşfettik. Cinsellik iyi alıcı bulur varsayımı var ancak hayır, çalışmamıza göre böyle değil. Olumlu bir etkisi olduğuna dair herhangi bir bulgu yok.” diyor.

Yine de bazı klişeler araştırmaları sayesinde takviye edilmiş oldu; Wirtz, erkekler cinsel cazibeli reklamları seviyorken kadınların bunları sevmediğini söylüyor ve ekliyor: “Buna rağmen, kadınların bu reklamlara nasıl da olumsuz tavır takındığına şaşırmıştık.”

Bu ve benzeri araştırmaların reklamlarda cinselliğin kullanımını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülüyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu