Medya

CNN Türk’ün tepki çeken yayınına sunucusundan açıklama

CNN Türk’te 15 termik santraline baca filtresi takılması durumunda ortaya çıkacak maliyetlerin anlatıldığı  tepki çeken yayının ardından Günün Ekonomisi programının spikeri Beste Uyanık’tan tepkilere yönelik açıklama geldi.

Sosyal medyada CNN Türk ekranlarında 17.30’da yayımlanan programın o bölümüne tepkilerin gelmesi üzerine programın spikeri Beste Uyanık ‘Yayınımız nasıl çarpıtıldı?’ başlıklı bir açıklama yaptı. Uyanık, “11.30’da ve 17.30 da iki farklı yayın yaptık. Amacımız termik santrallerin filtresiz çalışmasını gündeme getirerek dev işletmecilerin daha hızlı aksiyon almasını sağlamaktı. Bir algı operasyonu var, kesilerek sosyal medyaya servis edilen görüntüler var.” dedi.

blank

Açıklamada, 11.30’daki yayında termik santrallere filtre takılmasının oluşturacağı maliyetlerin anlatılmasının ardından Uyanık’ın “Bir baca görüntüsüyle başladı bu iş, çevreden başladık ekonomimizi ne kadar etkilediğini görüyoruz. Dev işletmecilerin termik santrallere filtre takılmayı ertelemelerinin nedeni bu. Burada iki konu var elimizde. İnsan sağlığı mı ekonomi mi? Maksimum 6 ay içinde bu filtreler gelmeli. Bu kadar çevre farkındalığının olduğu bir Türkiye’de yakışmıyor bu. Evet milyon dolarlık bir ek yük bindirecek ama uzun vadede daha temiz bir Türkiye ve dünyaya bizi götürecek.” dediği yayın kesiti paylaşıldı.

Daha sonra da sosyal medyada yayılmış olan 17.30’daki yayının maliyetlerin anlatılmasından önce önceki saniyeleri paylaşıldı. Bu yayında ise termik santrallerin baca filtreleri takılırken 10-12 gün çalışmadığı dönemin maliyetinin anlatılmasından önce “Türkiye’de 15 tane termik santral var. Termik santrallerin filtrelenmesi çok önemli” ifadeleri yer aldı.

CNN Türk, Twitter hesabından paylaştığı mesajda da şu ifadelere yer verdi: “Dün termik santrallerle ilgili, santral işletmecilerinin argümanlarını yazdığımız ve devamında bunların filtre takılmaması gerekçesi olamayacağını belirttiğimiz grafikli yayın linç kampanyasına konu edildi. Yayının nasıl çarpıtıldığını Beste Uyanık anlattı”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu