Yazarlarımız

Çocuklar Duymasın entrika dizisine dönüştü!

Emin olun nereden başlayacağımı bilemiyorum aslında. Son on gündür televizyon kanallarının yayın akışlarına dâhil ettikleri ya da çıkarttıkları dizileri ve ya formatında değişiklik yaptıkları yapımları hayretle takip ediyorum. Yahu bu senarist bu ülkede yaşamıyor tamam anlıyorum, yapımcı da Bodrum insanı, ona da okey, ama izleyen de mi uzaylı birader?

Beyimiz İstanbul’dan kalkmış gelmiş, ülkede en çok bireysel silahlanmanın olduğu kentimize, bir de kız almış buradan parasını bastırıp. Kızı da ulu orta dövüyor, parmaklarını kırıyor falan. Hadi kadına gücü yetiyor şehrin ortasında silahlar çekiliyor birbirlerine racon kesiliyor. Ben şahsen şaşırıyorum bu kadar aksiyon bir kentte yaşanıyor ve polis – jandarma hak getire. İnanılması güç dahi olmayan bu senaryoyu okuyup anlayan, prodüksiyon hazırlayan var. Yahu izleyen var izleyen…

Adı azıcık ucundan adam öldürmeceler olan bir dizi var. Daha dizide ölen yok. Birisi ha öldü ha ölecek bekliyoruz. Gerçi bu yapımlar ithal o yüzden orijinal fikrin dışına çıkmaları çok zor ama biraz ıkınsalar daha karakterli bir yapım olabilir diye düşünüyorum. Bunu da izleyen kitle muazzam.

Her şeyi kötü eleştirmemek lazım. Milyon dolara yakın bütçeyle ilk bölümü çekip sonrada bu pek içime sinmedi diyen, oyuncu kadrosunu, senaristi, ışıkçıyı, sesçiyi, çaycıyı değiştiren yapımlarda var bu ülkede.

GÜLSE BİRSEL’İN YENİ DİZİSİ

Çaycı demişken Gülse hanımın yeni dizisi ekrana merhaba diyecek. Avrupa Yakası tadında olacak diye bir beklenti içinde olduğumuz kesin. En azından tanıtımlardan gördüğümüz bu. Ekran oranları, kapalı mekân ve stüdyo çekimlerinin derinliği, kullanılan çekim teknikleri aynı. Hiç benzemese bile çaycıdan genel müdür oluyor. Lafım yanlış anlaşılmasın çaycıdan genel müdür olmaz demiyorum. Hatta çoğu genel müdürden daha iyi bile olur. Yurttaki bazı müdürleri – genel müdürleri ucuz marketler zincirlerinden birinde asgari ücretle reyon görevlisi olarak işe başlatsalar en fazla üç gün sonra çıkışını verirler. Ama konu aynı gibi duruyor. Bu eleştiriyi Gülse hanıma yaptılar ve kendisi izlemeden bilemeyeceğimizi söyledi. Gülse hanımın Türk televizyon camiasında çok sağlam bir yeri var ve kötü yaptığı hiçbir şey yok. O yüzden sabırsızlıkla bekliyorum.

ÇOCUKLAR DUYMASIN ENTRİKA DİZİSİNE DÖNÜŞTÜ

Ve kült dizimiz Çocuklar Duymasın Vol. 2. Dizinin adındaki çocuklar artık dizide yok. Sade bir modern aile hayatını anlatan dizi bir anda evrildi ve entrika dizisi haline geldi. Haluk’un peşinde bir kız var, aynı kız tipi başka bir dizide daha entrikalı vaziyette var. Neyse zaten iyi geçinemeyen kahramanlarımız eskiden hiç değilse gece yatağa girerken küs girmiyorlardı. Eskilerin evlenenlere ilk tavsiyelerindendir “tartışın ama yataklarınızı ayırmayın” bunlar bu sezonda abarttı evi dahi ayırdı. İzleyenler bile artık Haluk’la bu kız ne zaman işi pişirecek diye bakıyor.

Son olarak daha entrikalı kızımızın dizisine değinelim. Yahu sen yirmili yaşlarında çıtı pıtı kızsın. Nasıl bir yerde yetiştin sen brezilya dizilerinde mi büyüdün. Yardımcı olarak girdiğin her evin erkeğini ayartmak nedir? Neyin kafası bu?

Velhasıl kelam, bizim yapımcılar entrikayı bırakıp bilim-kurgu çekse mükemmel olur diyeceğim ama ortaya çıkacak eserin “ Ay’da Sevişenler” den öteye gidebileceğini zannetmiyorum. Çünkü sektörde görsel efekt masraf olarak görülüyor.

Yük istif plancısı olmadan gemi yüklüyorsunuz. Uyarıyorum… BATARSINIZ…

DENİZ EGEMEN/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu