Teknoloji

Çocuklarınız Facebook’ta Avataria oyununda taciz edilebilir

Facebook’ta özellikle çocukların ilgi gösterdiği “Avataria” adlı bir oyunla ilgili öne sürülen haberler yenilir yutulur gibi değil. Facebook’taki Avataria adlı oyunda küçük çocukların tuzağa düşürülerek taciz edilebileceği ortaya çıktı.

Dev sosyal medya platformu Facebook’ta küçük yaştaki kullanıcın da rahatlıkla girebileceği bu oyunun riskler taşıdığı öne sürüldü.

Çocuk tacizleri ve tecavüzleri bir süredir ülke gündemindeyken  şimdi de sosyal medyada çıkan haberin ebeveynleri rahatsız ettiği konuşuluyor. Facebook’taki Avataria isimli oyunun özellikle çocuklar için oldukça sakıncalı içeriklere sahip olduğu bildiriliyor. Çocukları olumsuz yönde etkilemesi mümkün görünen Avataria’ya her yaşta kullanıcı rahatlıkla girebiliyor. Dahası, kullanıcılar, yaşlarını gizleyerek karşısındaki muhatabına rahatlıkla istediği yaşı söyleyebiliyor.

ÇOCUK OYUNUNDA “YATAĞA ATMA TÜYOSU”

Oyunda çocuklarla yapılan konuşmaların birçok kaydının da youtube sitesine yüklendiği haber veriliyor. Videoyu yükleyenlerin “yatağa kız atma” tekniklerini anlattıkları konuşuluyor.

Olayın başlangıcı Ekşi Sözlük’teki bir yazarın uyarısıyla oldu. Ekşi Sözlük yazarı ‘soguk ulke’nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada da büyük tepkiye neden oldu.

EKŞİ SÖZLÜK YAZARI ORTAYA ÇIKARDI

İşte Ekşi Sözlük’te büyük tartışmalara neden olan o paylaşım:

Ekşi Sözlük yazarı 9 yaşındaki yeğeninin Facebook’ta oynadığı oyuna dikkatlice bakınca yolunda gitmeyen birşeyler olduğu farkettiğini yazıyor.  Ekranda bir sürü avatar oradan oraya yürüyerek “sew olmak isteyen”, “benim evde parti var hadi aşkım gel” yaza yaza dolaştığını yazan yazar,  “Önce onları oyun içerisinde bağımsız hareket eden “bot” hesaplar sandım. Sonra biraz daha yakından bakınca, kişilerin birbiri ile gayet anlamlı bir biçimde iletişim kurduğunu fark ettim. Hem de ne iletişim!” diye yazan Ekşi Sözlük yazarı korkunç gözlemlerine şöyle devam ediyor.

“Yeğenime bana oyunu anlatmasını, beğenirsem oynayabileceğimi ve ona ihtiyacı olan can, hamle ya da malzeme vs yardımı yapabileceğimi söyledim. Bizim kafa kalmış tabii “çiftlik – candycrash” oyunlarında. “Burada” dedi, “güzel giyiniyorsun. Görevler var onları yapıyorsun, sonra kulübe gidip kendine bir sevgili buluyorsun.” Tam o sırada yanına bir avatar gelip, onunla “evlenmek” istediğini söyledi. Allah’ım bizimki bir panik, bir mutlu! Dedim “tanıyor musun?” “hayır”, dedi. “Tanışacağız…”

Şöyle arkama yaslanıp yeğenimin yüzüne baktım. O heyecanla klavyeye abanmış yazmakla meşguldü. 9 yaşında lan daha 9!

Neyse vesselam, karşıdaki şahıs, yeğenime sorular soruyor. “Nerde okuyorsun, kaç yaşındasın” vs. Bizimki de cevap veriyor. Bizimki yazıyor “9 yaşndym…” Karşıdan cevap geliyor: “Demek 9 yaşındasın. Ben de 11 yaşındayım”

“Bir dakika” dedim, bu kişi 11 yaşındaysa, ben henüz doğmadım!

Hemen pc başından kaldırdım yeğenimi. Kendi Facebook hesabımı açtım, oyunu buldum ve oynamaya başladım. Benim avatarı gayet hanım hanım giyimli, gözlüklü bir tip yaptım. Yeğenim atıldı hemen: “Ah ya! çok çirkin bir kız oldu bu. Kimse bakmayacak sana!

Neyse efendim, oyun içinde bir kaç çer çöp toplayıp başlangıç görevlerini bitirince, hemen parka gidip bir “arkadaş” edinme görevi geldi. Parka gittik. Daha gireli iki dakika olmadı ki, biri yanıma geldi. “slm” yazdı. “slm” dedim. “Arkadaş olalım” dedi, “olur” dedim. İstek gönderdi kabul ettim. “Hadi bana gel” dedi. O gitti, ben yeğenimin yardımıyla onu takip etmeyi öğrendim. Evi olarak dekore ettiği bir odaya girdik. (Yeğenimi kibarca yanımdan uzaklaştırdım, zira gidişatı pek beğenmedim.) “Kaç yaşındasın” dedi. “9…” dedim. “Tamam, ben de 11, hadi oynayalım.” dedi. “Ne oynayacağız ben daha yeniyim. bilmiyorum oynamayı” dedim. “Tamam ben sana öğreteceğim.” dedi. Ekranın üst köşesinde “*** seni öpmek istiyor” diye bir pencere açıldı. Kabul ettim.

Bundan sonraki diyalogları aynen yazıyorum:

*** – hadi üstümüzü çıkaralım.

Ben – neden

*** -böyle oynayalım

Ben – ama ben bilmiyorum.

***-tamam. okuyor musun

Ben-evet

***-nerde

Ben -(salladım bi okul adı)

***-tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı

Ben-anlamadım

***-külodun ne olduğunu biliyorsun di mi

Ben-evet

***-tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor

Ben-anlamadım.bilmiyorum

***- tamam. evde yalnız mısın

Ben-hayır annem var

***-tamam yanında mı

Ben-hayır

***-tamam.gelirse haberver

Ben-tmm

***- bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme

Ben-tamam

***-ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın

Ben- tamam

***-facebook hesabın var mı

Ben-annemin var

***-tamam telefonun var mı

Ben-yok annem doğum günümde alcak

***-tamam ne zaman doğum günün

Ben- temmuzdaa

*** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

Ben-telfon mu

***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

Ben- tamam

***-tamam sex oynayalım mı

Ben- nasıl oynucaz

***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki ………

Gerisini yazmayacağım, çünkü baya baya bildiğin detaylı oldukça açık ve anlaşılır bir biçimde yazdı adam! 9 yaşında olduğumu söylediğim halde. 9 yaşında bir çocuk için bile basit kaçacak bir dille yazdığım halde. Baya baya detaylı ve açık anlattı adam!

Elim ayağım hala titriyor. Kendimi 9 yaşında bir çocuk gibi taciz edilmiş, mahremine girilmiş hissediyorum.

N’apıyorsunuz abi çocuklarınıza!

Çocuklarınıza ne ya-pı-yor-su-nuz!

Nasıl farkında olmazsınız, nasıl ilgilenmezsiniz neyi – nasıl kullandıklarıyla?

Nasıl kontrol etmezsiniz?

Girdiği bir oyunu nasıl incelemez, nasıl “neyse hazır o oynuyorken ben de telefonumdan internette gezineyim” dersiniz?

Nasıl farkında olmazsınız tehlikenin!

Allah kahretsin, nasıl?!!

Olmaz, olmayacak belli. Ama bir umut, bir anne ya da baba “dur lan şu çocuk Avataria diye bir oyun oynuyor. Bir bakalım nasıl bir oyunmuş bu” diye merak eder de, internette arama yapmayı akıl ederse, bu yazı önüne düşsün, o koca kafasına balyoz gibi insin diye paylaşıyorum burada!

Çocukların gerçekte öğretmenleri, akrabaları, hatta öz babaları tarafından 5’er 10’ar taciz edildiği ülkemde, “sanaldan bir şey olmaz” diyen olursa bu yazının altında, peşin peşin belasını versin!”

AVATARIA OYUNUNU ŞİKAYET ETMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın İnternet Bilgi İhbar Merkezi ihbarweb.org.tr adresi üzerinden kullanıcılar bu tip oyunları şikayet edip Türkiye’de erişime kapattırmak için hareket alanı bulunuyor. Bunun için oyunun adresini paylaşmak yeterli oluyor.
AVATARIA’YI FACEBOOK’TA ENGELLEMEK EN AKILLICASI

Oyunu İhbar etmekten başka oyunu Facebook’tan tamamen kaldırmak da mümkün. Facebook’ta hesaba giriş yaptıktan sonra Ayarlar>Engelleme kısmına giriliyor. Sonra ‘Uygulamaları Engelle’ kısmına girip boş alana Avataria veya rahatsız olduğunuz oyun veya uygulamaların adını yazılıyor.

Bu engellemeyle birlikte oyun artık o hesapta açılmıyor. Ancak çocuklar kendine yeni bir Facebook hesabı açtığında bu oyuna tekrar girebilecekleri bildiriliyor.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı