YazarlarımızYerli Dizi

Çukur dizisindeki “azar” sahnesine neden kızıyorsunuz ki?

Bu hafta fenomen televizyon dizisi “Çukur” da İstanbul iline yeni tayin olan bir Emniyet Amirinin; suçu sadece işini yapmak olan bir Polis Memuruna “çirkin” davranışlarını konu eden bir sahne izledik. Eh, doğal olarak tepki vermeye hazır ahalimiz ortalığı ayağa kaldırdı. Sosyal medyada yazılanları burada tekrar etmek, zaman ve satır israfından başka bir şey değil. Benim tepkim özrün kabahatten büyük olmasına.

Kanımca yapımcı firma ve senarist çıkıp; “Bunlar Emniyet Teşkilatında yaşanması olası durumlar.” demeliydi. Tepki çekeceğini bile bile yazdın, çektin, bari arkasında dur. Ama sosyal medyanın sığ dümen suyuna kapılıp “tu kaka” olmaktansa, aşağılama sahnesinden daha vahim bir özür sahnesi çekerek durumu kurtarmaya çalıştılar. Zira bu veya buna benzer durumlar gerçekten yaşanıyor olabilir.

Özür bahanesi de süperdi yalnız. “Başka birine kızdım, sana patladım.” Güler misin, ağlar mısın? Ben şahsen senaristi azar sahnesi için tebrik ediyor, yapımcı firmaya ise özür sahnesi için teessüflerimi bildiriyorum. Ne kadar duyarlar, okurlar, okusalar bile yazılanı anlarlar mı bilemem.

YENİ BİR STAR DOĞUYOR

Sevilen dizi “Kadın”da çocuk oyuncuların performansları mükemmel. Hatice, Şirin, Arif ve Nisan karakterlerine can veren oyuncuların performansları diğer oyuncuların bir değil birkaç tık ötesinde. “Hatice” karakterini canlandıran Bennu Yıldırımlar tavır ve hareketleri ile git-gel yaşayan anneyi mükemmel oynuyor. “Arif” karakteri ile karşımıza çıkan Feyyaz Duman ise tarla başında kendi halinde biri nasıl olursa öyle. Adam sanki gerçekten tarla başında yaşıyor. “Şirin” karakterine hayat veren Seray Kaya dersiniz ki gerçekten tedaviye muhtaç. Ama öyle bir performans sergileyen biri var ki…

Kübra Süzgün… “Nisan” karakterini ete kemiğe büründüren çocuk oyuncu. Çoğu sanatçı geçinen hatta kendini Oscar’lık zanneden, mankenlikten transfer oyunculara bir çocuğun nasıl oyunculuk dersi verebileceğini gösterdi.

Sahneyi iyi hatırlayın. Doğum gününde bisikleti gördüğünde şaşkınlıktan kitlenip kalması bence bugün her otuz yaş üstü fakir ya da orta direk ailelerin çocuklarının yaşadığı sahneydi. Bakın bu ismi unutmayın. İyi bir eğitimle sinema ve tiyatro hayatımızın gelecekteki yıldızıdır bu kız çocuğu. Hatta ileri gidiyorum; Ferhan Şensoy’un çok istediği ancak yok dediği kadın tiyatrocu bu kızdır. “Dümbüllü’nün Kavuğu” ilk defa bir bayana gidebilir. Kavuğun şimdiki sahibi Rasim Bey’in dikkatine diyorum ve yazıyı bitiriyorum.

Kendinize iyi bakın.

DENİZ EGEMEN/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu