GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. köprü ile ilgili o müjdeyi verdi

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet ve hükümet başkanları onuruna Savarona’da bir yemek düzenledi. İstanbul Boğazı’nın üzerine yapılmakta olan 3. köprünün 26 Ağustos’ta açılacağını belirten Erdoğan; 3. köprü üzerinde yer alan yüksek hızlı tren hattı ile Pekin’e kadar bağlantı yolunun kurulacağını müjdeledi.

Dünya liderlerinin katıldığı tarihi yemekte, İİT Genel Sekreteri İyad bin Emin Madani’nin yanı sıra Bahreyn Krallığı, Afganistan, Malezya, Kamerun, Lübnan, Ürdün, Özbekistan, Cezayir, Katar, Azerbaycan, Libya, Bosna-Hersek, Belarus, Yemen, Fildişi Sahilleri, Pakistan, Gine ve Filistin başkanları ve temsilcileri yer aldı.

3. Köprünün açılış tarihi 26 Ağustos

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekte özel bir konuşma yaptı. İstanbul Boğazın’da liderlerle akşam yemeğinde bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Erdoğan, sağında Asya solunda ise Avrupa kıtasının olduğunu belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Dünyada bunun pek benzeri yok. Her iki kıtayı bir birine bağlayan iki köprüyü geride bıraktık. Şimdi 3’üncü yeni yapmakta olduğumuz köprüye geliyoruz. Bu köprüyü de Allah nasip ederse 26 Ağustos’ta açacağız. Böylece 3 köprü ile Asya ve Avrupa Yakası’nı birbirine bağlıyoruz. Bu 3’üncü köprünün bir özelliği var 4 gidiş 4 geliş. Yüksek hızlı tren geçmek sureti ile Pekin’e kadar bağlantı yolu kurmuş oluyoruz. Boğaz’ın altında da Marmaray var. 3 yıl oldu bu raylı sistem açılalı ve 3 yılda 130 milyon vatandaşımız geçti.”

Tarihi şehirde, tarihi Savarona yatında, gerçekleşen yemekte bir de yat gezisi düzenlendi. Kuruçeşme’den saat 19.30 sıralarında açılan Savarona yatı, yaklaşık 2 saat 15 dakikalık turun ardından geri döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu köprünün Çin’e Pekin’e kadar önemli bir stratejik yolun anahtarı olduğunu da vurguladı. Sadece iki kıtayı birleştirmeyecek olan bu köprü; İstanbul ile Pekin arasında da 3. köprü üzerinde yer alan yüksek hızlı tren hattı sayesinde bir köprü olmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu