Cumhurbaşkanı Erdoğan Mazot ve Gübre Desteği Tarihini Erkene Çekti! Bu Tarihte Hesaplara Binlerce Lira Yatacak

Kabine Toplantısı’nın ardından çeşitli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olan çiftçilerin, önümüzdeki dönemde mazot ve gübre desteği alacaklarını açıkladı. Ödeme tarihlerinin erkene çekildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam 5 ay önceden mazot ve gübre desteğinin yatacağını kaydetti.

Çiftçilere verilen tarımsal destek ödemelerinin sonu gelmiyor! Normal şartlarda Mart 2024 tarihinde ödenmesi beklenen mazot ve gübre desteği 5 ay erkene çekildi. Cumhurbaşkanı talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde verilecek olan gübre ve mazot desteği; buğday, arpa, yulaf, çavdar tritikale, çektik üreticileri, mazot desteklerini Ziraat Bankası’ndan çekebilecekler.

Peki, bahsi geçen mazot ve gübre desteği hangi tarihe çekildi? Mazot ve Gübre Desteği hangi tarihte yatacak?

Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Yatacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Kabine sonrasındaki açıklama kapsamında mazot ve gübre desteğinin tarihi erkene çekildi. Normal şartlarda Mart 2024’te yatırılması beklenen ödemeler, 5 Eylül tarihli Kabine Toplantısı sonrasında 5 ay erkene çekildi. Böylelikle de mazot ve gübre desteğinin Ekim itibarıyla hesaplara yatacağı belli oldu. Verilen müjdede toplamda 11.5 milyar liralık destek sunulacağı kaydedildi.

Eylül 2023 Mazot ve Gübre Desteği Sorgulama

Ekim ayında hesaplara yatırılmaya başlanacak olan buğday, arpa, yulaf, çavdar tritikale ve çeltik üreticilerine verilecek olan mazot ve gübre desteği, sadece ÇKS belgesi olan çiftçilere ödenecek. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan vatandaşlar, e-Devlet hesapları üzerinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ödeme sorgulama işlemi yapabilecekler.

ÇKS Kayıtları Başladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tarımsal destek ödemelerinden faydalanabilmek için şart koşulan ÇKS belgesi kayıtları 1 Eylül’de başladı. 2 Ocak 2024’e kadar devam eden kayıtlarda 2024 yılı üretimi için başvuruda bulunan çiftçiler, 2024 Şubat ayında e-Devlet üzerinden ürün güncelleme başvurusu da yapabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir