Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama zirvede buluştu

Dünya Nükleer Güvenlik Zirvesinde dünya liderleri bir araya geldi. 50’den fazla ülkenin yer aldığı 35 ülkenin de devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katıldığı zirvenin açılış konuşmasını ise ABD Başkanı Barack obama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen IV. Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin çekilen dünya liderlerinin de hazır bulunduğu aile fotoğrafında yer aldı. Obama Nükleer tehdit hakkında dünya liderlerine uyarılarda bulundu. İşte ayrıntılar…

2016 Nükleer Güvenlik Zirvesine katılan liderler, oturumun ikinci gününde nükleer tehdit ve dünya ülkeleri üzerine fikir alışverişinde bulundu. ABD Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Nükleer malzemelerle ilgili teröristlere karşı mücadele edebilmek için bir araya gelip riskleri önemli ölçüde azaltmayı başardık ve buna rağmen nükleer terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Gelecek haftalarda yeni nükleer alt yapılar oluşturulacaktır. Birçok ulus bu süreci zamanında tamamlamak için zirveye yetiştirilebilmek için çalışmalarını hızlandırmıştır. Kendilerine teşekkür etmek isterim. ABD kendi üstlerine yapmayı devam edecek. Bizim askeri üzerimize düşen yükümlülükleri de yerine getirmeye devam edeceğiz ve saydam bir şekilde güvenlik önlemlerini alacağız. Yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum konusunda kamuoyuna açık bir çalışma gerçekleştirdik” dedi.

Obama IŞİD uyarısı kan dondurdu

ABD Başkanı Barack Obama, zirvenin ikinci gününde açılış oturumunda yaptığı konuşmada IŞİD terör örgütünü ‘delirmiş adamlar’ olarak lanse ederek örgütün nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşması halinde çok fazla masum insanı öldüreceklerini söyledi ve dünya liderlerine uyarıda bulundu.

Rusya’nın katılmadığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde gözler Rusya’yı aradı. Tahminen 7 bin 700 nükleer başlıkla dünyanın en büyük nükleer gücüne sahip Rusya’nın davet edildiği halde zirveye katılmaması dünya siyaset arenasında dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu