Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasında Fatih Portakal’la ilgili flaş gelişme

Paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamalarıyla hakkında iddianame düzenlenen ve 3 yıla kadar hapsi istenen gazeteci Fatih Portakal ile ilgili davadan karar çıktı.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Fatih Portakal katılmazken, tarafların avukatları hazır bulundu.

Portakal, “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyası tanıtımında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada Kurtuluş Savaşı zamanında Tekalif-i Milliye kararlarını hatırlatmasını eleştirmiş, 6 Nisan tarihli paylaşımında, “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz”’denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” diye yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına, o dönem Fox TV ana haber bülteni sunucusu olan Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu.

Mahkeme kararında, söz konusu paylaşımda bankaların veya BDDK’nin hedef alındığına dair olgu bulunmadığı ve “itibarın zedelenmesi” suçunun yasal unsurlarını taşımadığı vurgulandı.

Kararda, yazılan ifadelerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edecek boyutta somut bir fiil veya olgu isnadı ya da sövme içermediği belirtilerek, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun koşullarının da oluşmadığı belirtildi.

Mahkeme, sanık Fatih Portakal’ın, “itibarın zedelenmesi” suçundan eylemin suçun yasal unsurlarını taşımaması, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan da yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmaması gerekçeleriyle beraatine hükmetti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu