Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten yargılanan Hüsnü Mahalli için mahkeme ne karar verdi?

Hüsnü Mahalli’nin, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret” suçlarından 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada flaş gelişme… mahkeme, Hüsnü Mahalli davasıyla ilgili olarak görevsizlik kararı verdi. Dosyanın basın davalarına bakan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği haber veriliyor.

MAHKEMEDEN HÜSNÜ MAHALLİ’YE GÖREVSİZLİK KARARI

Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin, gazetede yer alan bir yazısında ve sosyal medya üzerinden ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve ”kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, sanık Hüsnü Mahalli ve avukatları ile müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız’ın katıldığı bildiriliyor.

Duruşmada, avukatlara Yurt Gazetesi’nde yayınlanan yazı nedeniyle Basın Kanunu’nun 27. maddesi gereğince görev hususunda görüşlerinin sorulması üzerine sanık avukatları, bu konuda takdirin mahkemeye ait olduğunu söyledi.

Müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Yıldız ise ”Ancak Twitter hesabında yayınlanan yazılar açısından sanığın cezalandırılmasını istiyoruz. Çünkü bu hesap sanığın kendi kişisel hesabıdır” dedi.

Sanık Hüsnü Mahalli de sosyal medya hesabından yayınlanan yazıda, Cumhurbaşkanı’nın adının ima yoluyla dahi geçmediğini savunarak, ”Bence suçlamayla ilgili bir gerekçe kalmamıştır. Çünkü son olaylar bu kapsamda Türkiye’nin o tarihte düşman olarak kabul ettiği İran ve Rusya ile bugün dostane ilişkileri bulunmaktadır. Ben gazetecilik faaliyeti kapsamında özellikle siyasetçilerin söylediklerini kaynak olarak alıyorum. Dolasıyla beraatime karar verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

Sanığın Yurt Gazetesi’nde yazar olmasını göz önünde bulunduran mahkeme, Mahalli’nin suça konu olan ifadeleri basılı eser yoluyla dile getirmesi nedeniyle görevsizlik kararı vererek, Basın Kanunu’nun 27. maddesi gereğince dosyasının basın suçlarına bakan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu