GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İslam zirvesinden umut dolu açıklama

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne ev sahipliği yapan ve katılan devlet ve hükümet başkanlarına hitap eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan umut dolu açıklamalar yaptı. Geçilen sancılı süreci Müslümanların nasıl karşılaması gerektiği noktasında çok önemli cümleler kuran Erdoğan’ın konuşmasının satır başları haberimizde.

“Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna özel bir akşam yemeği verdi. Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen bu özel yemeğe Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan da eşlik etti. Erdoğan yaptığı konuşmasında “Önümüzdeki sorunlar büyüktür. Çok ciddi meselelerle mücadele ediyor zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Ancak hiçbir zaman ümidimizi kaybedemeyiz. Biz Müslümanların anlayışında karamsarlığın asla yeri olamaz. Zirvenin başarısı hepimizin başarısı teşkilatın başarısı tüm İslam dünyasının başarısı olacaktır” dedi.

Adalet ve Barış İçin Birlik ve Dayanışma teması ile düzenlenen zirvede alınan karların İslam alemine hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; kararları almak kadar onları layıkıyla uygulamakta önemli olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu zirveden en büyük beklentimiz tüm dünyadaki tüm Müslümanlara İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içerisinde oldukları mesajı verebilmektir. Hedefimiz Tüm İslam aleminin geleceğe umutla bakmasını sağlamaktır. İnşallah bu zirve hepimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olur. Bu zirve ile akan kanı ve gözyaşını bir nebzede olsa azaltma niyetindeyiz. Farklılarımızı değil ortak paydalarımızı ön plana çıkarmamız gerekiyor. İslam ülkelerin küresel refahta layık oldukları payı alabilmeleri için gerekleri adımları atabilme azmiyle bir arada bulunuyoruz. Önümüzdeki sorunlar büyüktür. Çok ciddi meselelerle mücadele ediyor zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Ancak hiçbir zaman ümidimizi kaybedemeyiz. Biz Müslümanların anlayışında karamsarlığın asla yeri olamaz. Her imtihan iyi değerlendirildiğinde aynı zamanda bir imkandır bir fırsattır. Birleşmiş Milletlerden sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği teşkilatı üyesi ülkeler olarak göstereceğimiz dayanışma bizleri bugünden çok daha iyi noktalara taşıyacaktır. Bunun için yapmamız gerek şey her alanda çok çalışmak dayanışmamızı arttırmak kardeşliğimi perçinlemektir. Ayrıca bilime teknolojiye iyi eğitime yani geleceğe gelecek nesillere yatırım yapmaktır. Adaleti ve barışı hem içeride hem dışarıda hakim kılmaktır. Ben bu ilkelere ve vizyonla hareket ettiğimizde istikbalimizin de daha aydınlık olacağına inanıyorum. Hepimiz kendimiz ve vatandaşlarımız için daha huzurlu daha mutlu daha adil bir dünya arzuluyoruz. Ben bu zirvenin barış ve dayanışma içerisinde bir İslam aleminin teşekkülüne katkı sağlamasını diliyorum. Dönem başkanlığımız süresince de bu ideallerin vücut bulması için gecemizi günümüze katarak çalışacağız. Bu yolda sizlerin desteği ve katkısı çok önemlidir. Zirvenin başarısı hepimizin başarısı teşkilatın başarısı tüm İslam dünyasının başarısı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu