GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğa’a hakaret eden Alman komedyene şok üstüne şok

Alman ZDF kanalında yayınlanan “Neo Magazine Royal” isimli programında Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a 31 Mayıs tarihinde adlı mizah programında içinde küfür ve hakaret içeren bir şiir okuyan Alman komedyen Jan Böhmermann şok üstüne şok yaşıyor.

Türkiye tarafından da büyük tepki gören o şiirin ardından hiçbir şey artık Böhmermann için aynı olmadı. Önce evinin ve kendisinin korunması için evinin önünde polis devriye aracı görevlendirildi ardından bu haftaki programı da yayınlanmadı. Programın ZDF televizyonunun talebi üzerine anlaşmalı olarak yayınlanmadığını açıklayan yapımcı kuruluş BTF GmbH şirketi, diğer bölümler için çalıştıklarını sosyal medya üzerinden izleyicilere duyurdu. ZDF televizyonu konuyla ilgili olarak Salı günü yaptığı yazılı açıklamasında, Böhmermann’ın her hafta yayınlanan programının bu hafta yayınlanmayacağını, kararın “Medyanın yoğun ilgisi ve programa, sunucuya fazla odaklanılması” gerekçesini sunduğu belirtiliyor.

Bir devlet adamına hakaret etmesinin bedelini ödeyen komedyen, “Yabancı devlet adamlarına hakaret” kapsamında hakkında açılan davanın da nasıl bir seyir izleyeceğini merakla bekliyor. Bu arada Alman komedyenin Perşembe günü ekranlara gelecek olan “Yeni Kral” isimli programının yayından kaldırıldığı bildirildi.

Alman basını ünlü komedyenin şu an her zaman yaşadığı mekanında olmadığı yine de evinin önünde koruma bulunduğunu belirtirken, üst düzey politika arenasında neredeyse krize sebep olacak olan Jan Böhmermann’ın içine kapandığı, randevularına cevap vermediği ve tüm planlarını da iptal ettiği haberleri yer alıyor.

Yine bir Alman gazetesi Die Welt’in haberine göre, kendisiyle röportaj taleplerini reddeden Böhmermann, geçen pazar akşamı Anne Will’in programına cuma akşamı da kendisine verilecek Grimme ödül törenine de gitmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da suç duyurusunda bulundu

Böhmermann hakkında Erdoğan’a yazdığı şiir nedeniyle Mainz Savcılığı’nca başlatılan soruşturmanın sürdüğü ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğanın da Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunduğu daha önce medyada yer alan haberlerde yer almıştı. Alman savcılar, komedyenin Alman Ceza Kanunu’nun ‘Yabancı devlet adamına hakaret etmek’ suçunu işleyip işlemediği noktasında incelemelerini sürdürüyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dava ile ilgilenen avukatı Alman Avukat Hubertus von Sprenger, ZDF kanalında yayınlanan “Heute Journal” programında yaptığı açıklamada, hukuki olarak son merciye kadar gideceklerini “Ben bir kişiyi savunma görevini üstlenirsem, bunu sonuna kadar götürürüm” diye konuşan Avukat von Sprenger, “Cumhurbaşkanı, ilgili kişinin yargılanmasını, cezalandırılmasını, ayrıca bir daha asla bu tür bir vakanın medeni hukuk açısından tekrar etmemesini istiyor” sözleriyle belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu