Cumhurbaşkanı’ndan Gelen Müjde! Yüzde 1.20 Faizli Konut Kredisi Ne Zaman Başlıyor?

Konut sahibi olmak isteyenler için daha önce müjdeli duyuruyu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği ilk konut alacaklara özel kampanyada detaylar belli olmaya başladı.

Türkiye genelinde konut sahibi olmak isteyenler için finansal planlamalar önem kazanırken, ev fiyatları oldukça yükselmiş durumda. Evlerin ulaşılamaz hale geldiği bugünlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu bankaları aracılığıyla kredi vermeyi hedefliyor. Ev sahibi olmak isteyenler için verilecek olan kredide aynı zamanda uygulanacak olan şartlar da büyük merak konusu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerinde önemli değişikliklere imza attı. İlk kez ev alacaklara özel olarak sunulan kredi fırsatına dair BDDK, konut sektöründe yeni bir dönemin başladığına işaret etti. Yapılan düzenlemelere göre artık evi olan vatandaşlar yeni bir ev satın almak istediğinde, evin değerinin yüzde 90’ına kadar değil, yüzde 22.5’ine kadar kredi kullanabilecek.

Konut Artık Bir Yatırım Aracı Olmayacak!

Kamu yetkililerinin konut satın almanın bir yatırım aracı olmaktan çıkacağını söylemesi üzerine gerekli düzenlemeler BDDK tarafından gerçekleştirildi. Bu kapsamda halihazırda bir evi olup, ikinci evi satın almak isteyenler için krediler sınırlandırıldı.  Konuyla ilgili olarak da şu açıklama yapıldı:

“Konut kredilerinde kredi değer oranı, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak.”

Yani, halihazırda bir evi olan kişi, yüzde 75’lik sınırlama ile evin sadece yüzde 22.5’ine kadar kredi çekebilecekler. Örneğin 3 milyon liralık bir ev için 2 milyon 700 bin TL kredi yerine artık sadece 675 bin TL kredi verilecek. Peşinat tutarı ise 300 bin lira yerine 2 milyon 325 bin lira olacak.

İlk Kez Ev Alacaklar Karardan Etkilenmeyecek!

Bir diğer yandan daha önce hiç evi olmayan ve ilk kez ev almak isteyenler, evin değeri ve enerji sınıfı kapsamında yüzde 90’a kadar kredi kullanmaya devam edebilecekler.

Yüzde 1.20 Faizli 15 Yıl Vadeli Kredi!

Daha önce de duyurulduğu üzere, ilk kez ev alacaklar için yeni bir kampanya hazırlandı. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da duyurulan konut kredisi kampanyası, ev sahibi olmayan vatandaşlar için hazırlanacak. İlk evini alacaklar için hazırlanacak olan kredide faizin yüzde 1.20 ve vadenin de 15 yıl olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir