Yerli Dizi

Cumhuriyet Gazetesi yöneticisi Oğuz Güven gözaltında!

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi yayın yönetmeni Oğuz Güben, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı hakkındaki haber nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçu ile göz altına alındı.

Aynı haberle ilgili olarak haber altına yorumda bulunan 5-6 vatandaş hakkında da aynı suçtan gözaltı kararı çıkarıldı. Emre Uslu ve Tuncay Opçin hakkında ise “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlatıldı.

İHA’dan edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından, Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi yayın yönetmeni Oğuz Güven hakkında, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in hayatını kaybettiği kazayla ilgili yapılan habere atılan başlık nedeniyle soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın talimatı üzerine şüpheli Güven, bugün sabah saatlerinde “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Güven’in sorumlu olduğu internet sitesinde Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in hayatını kaybetmesine ilişkin habere “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper kamyon kazasında feci şekilde can verdi” şeklinde başlık atılmıştı. Şüpheli Güven’in bugün öğleden sonra adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Başsavcılığın, sitedeki haberin altına, başlıkla benzer şekilde yorum yapan bazı vatandaşlar hakkında da “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan soruşturma başlattığı, bu şüphelilerden bazılarının gözaltına alındığı belirtildi. Başsavcı Alper’in hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medya hesaplarından kamuoyunda büyük tepkilere yol açan paylaşımlarda bulunan Emre Uslu ve Tuncay Opçin hakkında da “terör örgütü üyeliği üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu