Medya

Cumhuriyet gazetesindeki istifa furyasının ardından ilk açıklama

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın görevini bırakıp dinleneceği yolundaki haberler medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor. Sürpriz gelişme Can Dündar’ın gazeteden ayrıldığı şeklinde yorumlanmıştı.Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’dan yaşananlarla ilgili açıklaması geldi.

Cumhuriyet gazetesindeki istifa haberleri sonrası gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hem Can Dündar’ın gazetedeki geleceğine ilişkin hem de gazetede yaşanan istifa depremi ile ilgili açıklama yaptı.

Can Dündar’ın ara verme açıklamasının hemen ardından Cumhuriyet’te istifa furyası yaşanmıştı.Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı görevini yürüten Tahir Özyurtseven, Yazı İşleri Müdürü Baydu Can, yazı işlerinden Can Doker, Emine Özcan, emlak sayfası editörü Ceren Kumbasar, portre yazarı Zeynep Miraç, karikatürist Cihat Hazardağlı, haftalık söyleşiler hazırlayan Selin Ongun ve dış haberler şefi Pınar Ersoy görevinden istifa etti.

Açıklamasında istifalarla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Atalay, Can Dündar’ın görevi geçici olarak bırakmasıyla ilgili yapılan haberlere tepki gösterdi.

İşte, Atalay’ın o açıklaması:

“Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar, kendisine yönelik silahlı saldırı girişiminin hemen ardındanson bir yıldır yaşadığı cezaevi, mahkumiyet, vb kaynaklı aşırı yorgunluğu da dikkate alarak yaz dönemi için 1,5-2 aylık bir izin ve tatil programını o dönemde yapmış ve yönetim kuruluyla bu durumu paylaşmıştı. Dolayısıyla, Can Dündar’ın izin ve tatil programında, başkaca anlamlar arayanlar, bu tatil ve izin kullanımı olayını “geçici olarak görevi bıraktı” gibi kuşku yaratan başlıklarla duyurmaktadır.

Can Dündar Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliği görevine devam etmektedir. Kendisi de gördüğü lüzum üzerine bu durumu gazetedeki çalışma arkadaşlarına duyurmuştur. Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven ve onun gazetemize kazandırdığı birkaç gazeteci bugün istifa ettiklerini bildirmişlerdir. İstifa nedenlerini bizzat kendilerinin söylemesi daha uygun olacağından, bu konuda şimdilik bir beyanda bulunmamız uygun olmayacaktır.

İstifa eden gazeteci arkadaşlarımıza, gazetemize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Cumhuriyet gazetesi, 92 yılı geride bırakmış ve sadece basın sektöründe değil, tüm sektörler bazında Türkiye’deki en köklü kurumlardan biridir. Bağımsızlığından, özgünlüğünden, eşsizliğinden,haberciliğinden ve ilkeli duruşundan dolayı sürekli hedefte olan ve başta siyasi iktidar olmak üzere birçok çevrenin rahatsız olduğu Cumhuriyet gazetesi, aynı çevreleri rahatsız etmeye devam edecektir.

Cumhuriyet gazetesi, tek tek bireylerin çok üstünde bir kurumsal varlığa, geleneğe ve geleceğe sahiptir. Cumhuriyet’te herkes geçici, kurum ve yayıncılık kalıcıdır. Bu bilince sahip emekçileriyle beraber ilkeli, tutarlı, dürüst, nesnel ve gerçeğe uygun haberciliğine devam edecektir. Cumhuriyet ailesine son bir yıl içerisinde katılan birkaç arkadaşımızın kendi istekleriyle ayrılma kararı vermiş olmalarını saygıyla karşılıyoruz. Cumhuriyet’te birkaç kişinin istifasını, sanki kriz varmış gibi sunmak ve bundan bir yarar elde etmek isteyenler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avuçlarını yalayacaktır. Maksatlı dedikodu ve yalanlara fırsat vermemek amacıyla buaçıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Saygıyla duyurulur”

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu