Medya

Cumhuriyet gazetesindeki yönetim kavgası büyüyor

Cumhuriyet Vakfı’nda yönetim kavgası büyüyor.Vakıfta yaşanan tartışmaların  gazete yönetiminin değişmesine yol açıp açmayacağı merak ediliyor. Cumhuriyet gazetesi, Cumhuriyet Vakfı’nda tarafların arasında çıkan kavga nedeniyle yeniden Türk medyasının gündeminde. Tartışmalar, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay Twitter’dan yaptığı açıklamayla daha da ileri bir boyut kazandı.

Akın Atalay, bazı kişilerin isimsiz dilekçeyle Cumhurbaşkanlığı’na başvurduğunu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Cumhuriyet Vakfı hakkında yeni bir rapor hazırladığını kaydetti.

Akın Atalay’ın 10 maddelik açıklaması şöyle:

“CUMHURİYET GAZETESİNİ BİZE VERİN!”

“Birileri, son çare olarak Beştepe’deki Saray’a gitmişler: Cumhuriyet Gazetesi’nin bu yönetimin elinden alınması için son ümidimiz sizsiniz. Ne olur, devreye girin ve Cumhuriyet Gazetesi’ni bize verin’ demişler. Cumhurbaşkanlığı da bu dilekçenin gereğinin yapılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yollamış. Saray’dan gelen talimat üzere derhal harekete geçen Genel Müdürlük aynı konuda bir yıl önce denetim yaptıklarını ve rapor verdiklerini unutup, emrin gereğini yerine getirmek için acilen yeni bir rapor düzenlettirmiş. Eskisinin tam tersi. Hukuken bir kıymeti, hükmü yoktur. Üzüntü verici olan, ‘Atatürkçü’, ‘Yurtsever’, ‘Cumhuriyetçi’ geçinip, bu gazete sayesinde hala itibar gören bazı muhterislerin, hırsının akıllarının önüne geçmesidir. Saray’ın destek ve himayesinde Cumhuriyet Gazetesi yönetimine gelmek için kirli işbirliği hangi aklın ürünüdür? ‘Saray’dan tescilli Atatürkçü Cumhuriyet Gazetesi’ fikriniz enteresan olmuş:-) Sayenizde gazeteye kayyım atayabilirler. Saray’dan himmet, yardım dilenerek, Cumhuriyet Gazetesi’ne müdahale edilmesine fırsat yaratmanız takdire şayan(!), size minnettar olacaklar. Ammavelakin, gazeteye/vakfa kayyım ya da yönetici olarak sizi atayacaklarına inanacak kadar avanak ya da saf mısınız gerçekten? Saray’ın himayesinde bu gazeteyi ele geçiremezsiniz, izin vermeyiz. Bunun için daha çok skandala, kepazeliğe, çamura batmanız gerekecek.”

YÖNETİME KARŞI OLAN İSİMLER

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın açıklamasında olan “‘Atatürkçü’, ‘Yurtsever’, ‘Cumhuriyetçi’ geçinip, bu gazete sayesinde hala itibar gören bazı muhterislerin, hırsının akıllarının önüne geçmesidir” ifadeleri akıllara bu kişilerin kim olduğu hakkında soru işaretine neden oldu.

Edindiğimiz kulis bilgilerine göre bu isimler, Alev Coşkun ve Mustafa Balbay…

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, daha önce Cumhuriyet gazetesinin kendisi hakkındaki açıklamalarına “Cumhuriyet’i sata sata bitiriyorlar… Küçülme nereye kadar? Cumhuriyet bir Akın’tıya kapılmış gidiyor.” şeklinde cevap vermişti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu