Medya

Cumhuriyet’in Yayın Yönetmeni Aykut Küçükaya’dan sansür açıklaması

Cumhuriyet gazetesinde Bartu Soral tarafından başlatılan yayın politikası ve Osman Kavala tartışması tam gaz devam ediyor. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Bartu Soral’ın sansür iddialarına bugün cevap verdi.

KÜÇÜKKAYA, SORAL’A CEVAP VERDİ

Hatırlanacağı gibi Cumhuriyet’in yeni yazarlarından Bartu Soral, gazetenin yayın politikasını ve Osman Kavala’ya dair haberlerini eleştirmiş, yazısının da sansürlendiği öne sürmüştü. Gazetenin yazarları da Bartu Soral’a bir cevap vermişti.

Soral, yazısının gazeteye gönderilmiş halini kişisel Facebook hesabından paylaşmış ve “Maskeleri inince terbiyesizleşen Soroscuların, hakaretlerini yayınlayan genel yayın yönetmeni, bugünkü yazımı kesmiş. Hakaret serbest. Antiemperyalist olmak yasak. Düşünce zenginliği adı altında her türlü terbiyesizliği yapanların gerçek yüzü budur. Demokrat sansürcü” diye yazmıştı.

Soral’ın paylaştığı yazısıyla, gazetede yer alan yazı arasında 3 yerde fark olduğu görülmüştü.

CUMHURİYET’İN YAYIN YÖNETMENİ AYKUT KÜÇÜKKAYA’DAN CEVAP

Aykut Küçükkaya ise, Bartu Soral’ın sansür iddialarına cevap verdi.

“Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ bölümünde kaleme alındığı gibi, ‘Cumhuriyet, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi’ni demokrasinin evrensel anayasası olarak’ kabul etmektedir” diyen Aykut Küçükkaya, “Cumhuriyet gazetesinde yazarlar bu ilkelere aykırı olmamak koşuluyla istedikleri yorumu yapmakta özgürdürler. Hakaret olmadıkça yazılara müdahale edilmez” diyen Aykut Küçükkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:


 

“Cumhuriyet gazetesinin yayın ilkeleri, Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ kısmında yazılıdır.

Atatürk ilkeleri ve aydınlanma devrimlerinden asla ayrılmayan Cumhuriyet, ‘basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne’ içtenlikle bağlıdır.

Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlkelerinden ödün vermeyecektir. Bağımsız Türkiye ideolojisini savunacaktır.

Elbette bilinmelidir ki Cumhuriyet gazetesi düşünce olarak antiemperyalist bir çizgiye sahiptir.

Cumhuriyet Vakfı’nın resmi senedinin ‘Başlangıç’ bölümünde kaleme alındığı gibi, ‘Cumhuriyet, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Bildirgesi’ni demokrasinin evrensel anayasası olarak’ kabul etmektedir.

Cumhuriyet gazetesinde yazarlar bu ilkelere aykırı olmamak koşuluyla istedikleri yorumu yapmakta özgürdürler. Hakaret olmadıkça yazılara müdahale edilmez.

Cumhuriyet gazetesi aynı zamanda ‘halkın doğru haberi alma hakkına’ saygılıdır. Bizim işimiz ‘en doğru haberi’ vermektir…”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu