Medya

Cüneyt Ünal ve medya gerçeği

‘Böyle bir zamanda Suriye’ye haber yapmak için giden kişi ya deli ya da başka seçeneği olmayan bir insan olmalı’ diye düşünürken Suriye’de rehin tutulan CNNTürk kameramanı Cüneyt Ünal’ın eşi Nuran Ünal’ın söyledikleri aslında sürpriz olmadı.

Karısına “üç beş kuruş para kazanırız” diyerek Suriye gibi aslında bir anlamda taraf olduğumuz ve iç savaşın hüküm sürdüğü çok zorlu bir bölgeye giden Cüneyt Ünal’ın durumu, medya çalışanlarının yaşadıkları çile ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Evet, medyada “çalışan” olmak, “haber” gibi şartları kendine özgü, zor bir alanda çalışmak dışarıdan görüldüğü gibi kolay değil. Hele hele sadece haberde değil medyanın tüm kulvarlarında çalışıp “para kazanmak” artık her babayiğidin harcı değil. Sizin anlayacağınız medya organlarında çalışan çok; ama bugün için medeni bir insanın standartlarında yaşayabileceği parayı kazananı bulmak çok sınırlı sayıdaki insanların ayrıcalığı haline gelmiş durumda. Herkesin fiilen dibine kadar yaşadığı ama sesizce kabul etmek zorunda kaldığı bir gerçek bu.

Açık açık şu soruyu soralım: Cüneyt Ünal, ekonomik açıdan ihtiyaç hissetmeseydi yine de kavgalı olduğumuz, iç savaşın yaşandığı Suriye’ye görev için gider miydi?

Büyük bir ihtimalle gitmezdi.

Eğer Suriye ile aramızda hasmane bir gerginlik yaşanmasaydı belki tüm zorluğuna rağmen bölgede gazetecilik yapmak nisbeten daha mümkün olabilirdi. Ama Türkiye ve Suriye arasında yaşanılanlardan sonra sıcak bir savaşa neredeyse bir adım kaldığına hepimiz şahit olduk. Kaldı ki bu ihtimal şu an için tamamen ortadan kalkmış da değil. Dolayısıyla orada görev yapmak için bulunan Türk gazetecilerin işi daha da zor demektir bu.

MEDYANIN GERÇEĞİ

Özellikle TV kanallarında ekrana çıkan ünlü yüzler, tepe yöneticileri ve onlara yakın yöneticiler dışında kaç kişi hakettiği standartlarda hayatını sürdürebiliyor? Aradaki derin farkın makul olduğunu iddia edecek kimsenin olduğunu hiç sanmıyorum.

Tabii ki ekran yüzü ile çalışan arasında bir fark olacak ama bu bizde yaşandığı gibi uçurum olmamalı. Gazetelerde de durum hiç farklı değil.

Ayrıca haberde çalışan insanların verilen görevi seçme şanslarının olup-olmadığı da başka bir konu. Mesela, Türkiye’de Cüneyt Ünal’ın ya da başka bir gazetecinin “Ben Suriye’ye gitmek istemiyorum” deme hakkı var mıdır? Görev reddedilirse çalışma mevzuatı çalışanın gerektiği gibi yanında mıdır acaba?

Sonuçta seçimlerimizi özgür irademizle belirlemeliyiz. Ekonomik şartların belirlediği tercihlerin insanı mutlu etme imkanı yok. Ne yazık ki Cüneyt Ünal’ın da tercihini kendi iradesinden çok ekonomik gerçekleri belirlemiş görünüyor.

Arkadaşımıza Medyabey ailesi olarak geçmiş olsun diyor ve Allahtan tez zamanda sevdiklerine kavuşmasını diliyoruz.

MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu