Sinema

Cuties/Minnoşlar filmi Netflix’in başına bela oldu…ABD’de senatörler harekete geçti

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de haklı tepkiler alan ve eleştirilerin odağı haline gelen Netflix filmi Cuties/Minnoşlar’ın ABD’deki macerası da krize dönüştü. Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, RTÜK’ün girişimiyle Türkiye kataloğundan çıkarılan filmin ABD’de büyük tepkilere neden olduğunu Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili senatörlerin filmim kaldırışlması için girişim başlattıklarını yazdı.

Türkiye’de istenmeyen film haline gelen küçük çocukların istismar etmekle suçlanan Cuties filmi Netflix’in başını ağrıtmaya devam ediyor. Film ABD’de tepkilerin odağında yer alıyor. Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, RTÜK’ün Cuties filmi için yaptığı hamlenin oldukça yerinde olduğunu yazdı.

İşte, Eyüboğlu’nun o yazısı:


 

Google’a ‘RTÜK’ ve ‘Cuties’ yazıp arama yaptığınızda haberler çıkar karşınıza:

“RTÜK, tepkiler üzerine ‘Cuties’ filmi için harekete geçti.” “Cuties filmi için RTÜK’teki rapor tamamlandı.” “RTÜK’ten Netflix’e ‘Cuties’ yaptırımı: Katalogdan çıkarılsın.”

“RTÜK ilk kez Netflix’e ceza verdi: ‘Cuties’ filmi Türkiye kataloğundan çıkarıldı.”

Netflix, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) isteği üzerine Türkiye kataloğundan çıkardığı ‘Cuties’ (Minnoşlar) filmini Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınladı.

Sonrasında ne mi oldu?

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Netflix’in o filmi yayınlamasından sonra olanlar şunlar:

#CancelNetflix (Netflix’i iptal et) hashtag’i sosyal medyada bir anda viral oldu.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, milletvekilleri harekete geçti, Netflix’in filmi kaldırması istendi.

Savcıdan soruşturma

Teksas Bölge Savcısı Lucas Babin, ‘edebi, sanatsal, politik veya bilimsel değeri olmayan, 18 yaşından küçük bir çocuğun cinsel organlarını açıkça teşhir eden’ orijinal adı ‘Mignonnes’ olan ‘Cuties’ filmini yayınlayan Netflix hakkında soruşturma başlattı.

11 yaşındaki Amy’nin ‘Cuties’ dans grubuna girme öyküsünü anlatan Fransız filminin Netflix’e faturası sadece bunlar mı?

Hayır…

2020 Sundance Film Festivali’nde Maimouna Doucoure’a ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandıran film yüzünden Netflix, ciddi abone kaybetti. USA Today’deki habere göre bu tespiti yapanlar, abonelik analiz şirketleri Antenna ve YipitData.

Netflix, kısa bir süre önce 2020 bilançosunu açıkladı.

RTÜK’ÜN İSTEMEDİĞİ FİLM ABD’DE OLAY OLDU

‘Çocuk istismarı’

2020’nin ilk çeyreğinde 16 milyon yeni abonesi olan Netflix, ikinci çeyrekte 10 milyon, üçüncü çeyrekte ise 2.2 milyonda kaldı. Antenna ve YipitData’ya göre tartışmalı Fransız filminden sonra yapılan boykot çağrısı, Netflix’te ciddi abonelik iptallerine sebep oldu.

Netflix’in dünya genelindeki yeni abone sayısındaki bu sert düşüş ve sebepleri bir yana, işin bizi ilgilendiren tarafı şu:

RTÜK’ün ‘çocuk istismarı’ nedeniyle Türkiye kataloğundan çıkarttığı filmi Netflix, ABD’de yayınladı, ama sonucu bu oldu.

Mevzu ‘çocuk istismarı’ysa bu Türkiye’de de, ABD’de de toplum için ‘kırmızı çizgi’. Demek ki RTÜK, ‘Cuties’ konusunda doğru bir iş yaptı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu