Medya

D-SMART SİNEMA TV KANALLARINI NEDEN YAYINDAN ÇIKARDI?

Sinema TV kanalında bir süredir D-Smart ile ilgili yapılan açıklama dikkatlerden kaçmadı. Kanalın iddiasına göre D-Smart tek taraflı olarak ve haksız olarak Sinema TV’ye ait oılan kanalları kendi mecrasından çıkardı.

Sinema TV’nin konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

D-SMART TEK TARAFLI OLARAK SİNEMATV KANALLARINI PLATFORMUNDAN ÇIKARMA KARARI ALMIŞTIR

SinemaTV, 2008 yılından bu yana, çeşitli platformlar aracılığıyla film ve dizi yayını yapan bağımsız bir Pay TV kanallar grubudur. D-Smart, 31.12.2013 itibarıyla SinemaTV’yi platformundan çıkarma kararı almıştır. Bu kararı üzülerek karşılıyoruz.

SinemaTV kanallarının taşıma sözleşmesinin fesih edilmesine ilişkin teknik veya ticari konularda bir anlaşmazlık veya imkansızlık bulunmamaktadır. SinemaTV’nin içerik arşivinin çeşitliliği ve zenginliği SinemaTV’yi muadili kanallardan farklı kılan en büyük özelliklerinden biri olup, Disney, MGM, NBC Universal, BBC, Fox ve Paramount gibi dev şirketler ile yıllardır süregelen anlaşmaları ve dünya sinemasını yönlendiren birçok bağımsız şirket ile de işbirliği bulunmaktadır.

Platformlar tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara tarafsızlık ve hakkaniyet ölçülerinde, makul ve ayrımcılık içermeyecek şekilde servis sağlamakla yükümlüdürler.

SinemaTV’nin D-Smart platformunun kendi kanallarını kurması ile ilgili hiçbir sorunu bulunmamaktadır. Ancak D-Smart’ın SinemaTV’yi çıkararak SinemaTV’nin büyük çabalarıyla oluşturduğu izleyici kitlesine el koymasını ve Sinema TV izleyicilerine kendi kanallarını sunmayı dayatmasını hukuka uygun bulmamaktayız. Bu süreçte SinemaTV kanallarını bilinçli olarak seçen, tercih eden ve bu yöndeki taahhütlere güvenen abonelerin mağduriyet yaşayacağı açıktır. D-Smart’ın kendine sağladığı bu avantajlı yaklaşımının, abone yararına olmadığını, kendi menfaatlerine uydurma politikası teşkil ettiğini, Pay TV pazarının içerik çeşitliliğine ket vurduğunu, bu hareketle pazardaki rekabeti engellediğini ve tekelleşmenin önünü açtığını düşünmekteyiz. Halbuki dünya örneklerine bakıldığında, platformların kendi şirket kanallarının yanında diğer içerik sağlayıcıların kanallarını da eşit şartlarda abonelere sunduğu görülmektedir. Ülkemizin de bu gelişmişlik düzeyini hak ettiğine inanıyoruz.

D-Smart’ın, SinemaTV ile sözleşmesini 31.12.2013 tarihinde sonlandırmaya karar vermesine rağmen hala abonelere taahhütlü olarak SinemaTV Kanallarının satışını yaptığına üzülerek şahit olmaktayız. Oysa elektronik haberleşme sektöründeki işletmeciler, kampanyalar dâhilinde taahhüt ettikleri tüm edimleri zamanında, tam ve gereği gibi yerine getirmekle yükümlüdürler. Oyunun ortasında kuralları değiştirerek taahhüt edilmiş SinemaTV kanalları yerine bambaşka kanallar vermek en hafif deyimle oyunbozanlık olmakla birlikte tüketici haklarının hiçe sayılmasıdır.

D-Smart, yazılı ve görsel basında “20’den fazla yepyeni film ve dizi kanalı” açıklaması ile tüketiciye reklam yapmaktadır. Ancak kamuya açık kaynaklara baktığımızda D-Smart’ın sadece bünyesinde mevcut 3 film kanalı ile 4 SinemaTV kanalını kapatarak yerine 7 yeni film ve dizi kanalı getirdiğini anlamaktayız. Basında D-Smart’ın ifade ettiği kanal adedini, platformdaki mevcut film ve dizi kanallarını ve bu kanalların SD ve HD versiyonlarını da tekrar sayarak elde ettiklerine inanıyoruz. Ayrıca, D Smart’ın reklam ve anonslarında yer verilen “daha iyi içerik” ifadesinin dayanağını anlayamamakla birlikte bunun aboneyi firmamız aleyhine yanlış yönlendirici ve etik dışı bir tavır olduğunu düşünüyor ve süreç ile ilgili hukuki haklarımızı da saklı tutuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SinemaTV Ailesi

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu