GündemManşet

Danıştay Başkanı’ndan Başkanlık Sistemi hakkında Kılıçdaroğlu’na gönderme

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör Başkanlık Sistemi hakkında Kılıçdaroğlu’na ne dedi?  Başkanlık Sistemi’ni öven Danıştay Başkanı Zerrin Güngör “16 Nisan halk oylaması ile kuvvetler ayrılığı güçlendi.” ifadesini kullandı.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay’ın 149. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, Başkanlık Sistemi ile ilgili olarak “16 Nisan 2017 tarihinde halk oylaması ile kuvvetler ayrılığı güçlendi. Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK’ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir” açıklamasını yaptı.

“16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir” diyen Güngör yargı kararlarına ilişkin eleştirelere de “Yargı kararları ve yargıçlar eleştirilirken idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine engel çıkaran bir güç gibi  değerlendirilmemelidir. Kararlarımızın bilimsel eleştirisine açığız. Ancak yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır” şeklinde cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’na Gönderme

 

Başkan Güngör, “16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir” diyerek isim vermeden Kılıçdaroğlu’nu işaret etti ve Daha önce CHP’nin referandum itirazlarının ardından “YSK, Danıştay, Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız yasaları açıkça ihlal etmişler”açıklamasını getiren Güngör son olarak  “Yargı kararları ve yargıçlar eleştirilirken idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Kararlarımızın bilimsel eleştirisine açığız. Ancak yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır.” açıklamasını getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu