Dar Gelirlilerin Dikkatine! Başvurana Kasım Ayı İtibarıyla Aylık 900-2000 Lira Arası Ödeme

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz tüketim desteği ne zaman verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirliler için başlattığı Aile Destek Programı’nın kapsamını genişletti. Bu kapsamda farklı kalemlerde ödemeler yapan bakanlık, dar gelirler için fırsatları eşitlemeye devam ediyor! Aile Destek Programı kapsamına alınan ödemelerle birlikte dar gelirliye maddi anlamda destek sağlanırken, her geçen gün yeni bir ödeme daha duyuruluyor!

Aile Bakanlığı’nın başlattığı Aile Destek Programı kapsamına alınan fatura destekleri, Eylül ayında da devam ediyor. Hanedeki gelire ve kişi sayısına göre verilen aile destek ödemesi, çocuk bileşeni desteği ve elektrik tüketim desteğine ek olarak, sonbaharın gelişiyle birlikte doğalgaz destekleri de merak edilmeye başladı. Peki, doğalgaz destekleri ne zaman verilecek? 2023’te doğalgaz desteği verilecek mi?

2023 Kışında Doğalgaz Desteği Verilecek mi?

Daha önce başvuruları e-Devlet üzerinden açan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022-2023 kışında dar gelirlilere doğalgaz desteği vermişti. Geçtiğimiz yıl 5 Eylül’de başvuruları ve Kasım ayında da ödemeleri başlatan bakanlığın bu yıl bu desteği verip vermeyeceği merak konusu oldu. e-Devlet üzerinden başvurular hiç kapatılmazken, dar gelirli herkesin faydalanabileceği bir kez daha vurgulandı. Şu anda ise e-Devlet üzerinden fatura desteğine başvurular hala devam ediyor.

Bir Kez Faydalananlar Tekrar Başvuru Yapmayacak!

Dar gelirli ailelerin faydalanabileceği doğalgaz tüketim desteğinden faydalanabilmek için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahibi olarak belirlenilmesi gereklidir. Yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın hak sahibi olarak belirlediği kişiler fatura yardımından faydalanabilirler. Bir kez başvuru yapıp onay alanın bir kez daha başvuru yapmasına gerek kalmayan doğalgaz tüketim desteğinde ödemeler, PTT üzerinden yapılacak.

Doğalgaz Tüketim Desteği Güncel Tutar Ne Kadar Oldu?

e-Devlet üzerinden başvuru yapılıp PTT üzerinden ödemelerin alındığı doğalgaz tüketim desteği, geçtiğimiz yıl 900 TL ile 2000 TL arasındaydı. Şu an için fiyatta bir güncelleme yok. Ancak bakanlıktan konuyla ilgili yeni bir açıklama yapılırsa, tutar değişiklik gösterebilir.

Doğalgaz Tüketim Desteği Nereye Yatar?

Dar gelirlilerin PTT hesaplarına yatan doğalgaz desteği, PTT üzerinden faturayla birlikte kullanılabilecek. Hak sahipleri için bakanlık tarafından tanımlanan bakiyelere erişim, fatura ile yapılacak. Faturası ile PTT şubelerine giden hak sahipleri, faturalarını ibraz ederek destekten faydalanacak ve o anda faturalar PTT üzerinden ödenecek.

25 Metreküpü Bakanlık Ödeyecek! 

Bir diğer yandan bulunan doğalgazın üzerine yeni bir destek daha başlatılmıştı. 24 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasındaki doğalgazın tamamını karşılayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküplük kullanımı karşılayacağını kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir