Dar Gelirliye Aylık 5 Bin 158 Lira Ödeme! Eylül 2023 Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermeye devam ettiği sosyal yardım ödemelerinin tarihleri belli oldu.

Dar gelirliye destekler arttı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın her ay hane başına yatırdığı destekler merak edilirken, Eylül ayı ödemelerinin tarihleri de belli oldu. 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı, silikozis aylığı gibi aylıklar, Temmuz ayında zamlanırken, dar gelirliye bir kez daha can suyu oldu.

Sosyal yardım ödemeleri her dönem dar gelirliler tarafından sık sık araştırılırken, Eylül dönemi ödemeleri aramalarda hız kazandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye devam eden 65 yaş aylığı, engelli maaşı, silikozis aylığı gibi aylıklar Temmuz ayında zamlanırken, memurların yeni zam oranı da geçtiğimiz gün duyuruldu. Peki, hak sahiplerine yatırılacak olan silikozis aylığının Ocak 2024’e kadarki tutarı ne kadar oldu? Güncel silikozis aylıklarının tutarı ne kadar? Kimler silikozis aylığı alabilir?

Eylül Ayı Silikozis Aylığı Ne Zaman Yatacak?

Dar gelirli olup durumunu kanıtlayanlara verilen aylıklar tam gaz devam ediyor. Eylül 2023’te de verilecek olan sosyal yardım paralarıyla ilgili araştırmalar devam ederken, hafif, orta ve ağır silikozis aylıklarının tutarı da netleşti. Genellikle her ayın 15’i itibarıyla verilmeye başlanan sosyal yardım paralarından biri olan silikozis aylıklarının da bu tarihte yatması bekleniyor.

Eylül 2023 Silikozis Aylığı Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koordinesinde hak sahiplerine verilen silikozis aylığı, Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan yüzde 17.55’lik zammın ardından yükseltilmişti. Müjdeli haberi bizzat paylaşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş; 65 yaş aylıkları ya da engelli ve evde bakım maaşları gibi, silikozis aylıklarının da zamlandığını duyurmuştu. Yaptığı açıklamada da silikozis aylıklarını şöyle duyurmuştu:

  • Hafif silikozis aylığı, 3 bin 445 TL’den 4 bin 50 TL’ye
  • Orta silikozis aylığı, 3 bin 938 TL’den 4 bin 629 TL’ye 
  • Ağır silikozis aylığı ise 4 bin 388 TL’den 5 bin 158 TL’ye 

Kimler Silikozis Aylığı Alabilir?

Aile Bakanlığı’nın vermeye devam ettiği silikozis aylığından faydalanabilmek için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden doktor raporuyla silikozis hastalığının kanıtlanması gerekmektedir. Ayrıca raporda, hastanın silikozis rahatsızlığının oranı da yer almalı ve sigortalı işçinin bu raporu bağlı olduğu ilin SGK’sine ya da Sigortasız İşçiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular TC kimlik kartı ile yapılmaktadır.

Silikozis Nedir?

“Kristal silika” içerikli bir tozun solunması, silikozis hastalığının nedeni olmakla birlikte, akciğerlerde tedavi edilemez bir doku hasarına neden olur. Bu doku hasarının oluşmasındaki önemli faktör, silika tozudur. Silika tozuna akciğerin verdiği tepki sonucunda doku hasarı oluşur ve kişinin solunumunda sorunlara yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir