Sinema

Dayı filminin setinde yaşananlar bardağı taşırdı… Oyuncu Ufuk Bayraktar’a tepkiler çığ gibi

Dayı filminin Adana’da gerçekleşen çekimleri sırasında, oyuncu Ufuk Bayraktar tarafından fiziksel ve sözlü tacizine maruz kaldığı iddia edilen makyöz ve kuaförün durumuna tepkiler çığ gibi yükselmeye devam ediyor. Sektörle ilgili pek çok kuruluş ortak bir açıklamanın altına imza atarak oyuncu Ufuk Bayraktar’a sert tepki gösterdiler.

Zeki Demirkubuz’un Kader filmiyle çıkış yaptıktan sonra Ezel, Girdağ, Dağ gibi yapımlarda rol alan Ufuk Bayraktar‘ın geliştirme aşamasında katkıda bulunduğu ve başrolünü üstlendiği Dayı film, son derece kaygı verici bir haberle sinema dünyasının gündemine taşındı.

Sinema Televizyon Sendikası, bir açıklama yayınlayarak, makyöz Alev Ünal Nayır ve kuaför Metin Tektaş’ın Dayı filminin Adana’da gerçekleşen çekimleri sırasında Ufuk Bayraktar’ın fiziksel ve sözlü tacizine uğradığını belirtti. Sinema Televizyon Sendikası Nayır ve Tektaş’ın yanında olduklarını belirtirken, sektör bileşenlerini taciz ve mobbing karşısında dayanışmaya çağırmıştı.

Adana’da çekimleri süren “Dayı: Bir Adamın Hikayesi”nin setinde oyuncu Ufuk Bayraktar’ın set ekibine tehditte bulunduğunu, küfür ettiğini belirten sinema ve TV kuruluşları, “Mobbinge, hakarete, taciz ve şiddete karşı dayanışmayı büyüterek, yasalardan aldığımız güçle cevap vereceğiz” açıklaması yaptı.

Sinema ve TV kuruluşları, Adana’da çekimleri devam etmekte olan yapımcılığını Zyef Film Yapım ve Ubay Film Yapım’ın üstlendiği “Dayı: Bir Adamın Hikayesi” adlı sinema filminin setinde, oyuncu Ufuk Bayraktar’ın kuaför Metin Tektaş ve makyöz Alev Ünal Nayir’e ağır küfürler ederek, tehditte bulunması ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı

Metin Tektaş karakola gidip Ufuk Bayraktar’dan şikayetçi olmuştur. Alev Ünal Nayir ise başrol oyuncusu Ufuk Bayraktar ve onu destekleyici mahiyette davranan yönetmen Uğur Bayraktar’dan şikayetçi olmuş ve tedbir kararı uygulanmasını talep etmiştir.

Yaşanan olay sonrası set çalışanı kuaför ve makyöz meslektaşlarımız, can güvenlikleri kalmadığı için işten ayrılmak zorunda kalmışlardır. Olay anında, saldırıya maruz kalan meslektaşlarımız ve seneki çalışanlar tarafından alkollü olduğu söylenen Ufuk Bayraktar’ın daha önceden de sete alkollü geldiği için sahnesinin çekilemediği, iptal edildiği ve bu nedenle yardımcı yönetmene ağır küfürler ettiği bilinmektedir. Reji ekibi bunun üzerine işi bırakmış ama Ufuk Bayraktar’ın ertesi gün sete gelip özür dilemesi sonucu işe devam etmiştir.

KÜFÜR, TEHDİT, ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Sette çalışanlar yaşanılan olaylar sonrası, yapımcının bazı tedbirler almasını talep etmiş, gerekli tedbirler alınmaz ise işe devam etmeyeceklerini dile getirmişlerdir. Yapımcı, Ufuk Bayraktar’ın bir daha sete alkollü alınmayacağını, sahnesi olmadan da sene bulunmayacağını garanti etmiştir. Filmi yarıda bırakmak istemeyen ekip de bu şartlarda işe devam etme kararı almıştır.

İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurguladığımız bu günlerde sene çalışan meslektaşlarımızın ağır küfürlere maruz kalması, itilip kakılması, tehdit edilmesi, çalışma yeri olan karavanın iki kez oyuncu tarafından basılması ve ancak zorla durdurulabilmesi kabul edilebilir değildir.

Sendikalar ve STK’Iar olarak set emekçilerinin maruz bırakıldığı hukuk dışı her türlü davranışın topyekûn karşısında duracağız. Mobbinge, hakarete, taciz ve şiddete karşı dayanışmayı büyüterek, yasalardan aldığımız güçle cevap vereceğiz. Bu konuda kararlı olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.

İMZA ATAN KURULUŞLAR

Açıklamaya imza atan kuruluşlar şunlar:

Sinema TV Sendikası, Oyuncular Sendikası, Sinema Emekçileri Sendikası (Sinesen), SenaristBir, Görüntü Yönetmenleri Derneği (GYD), Sanat Yönetmenleri İstanbul Derneği (SYD İstanbul), Reji Asistanları Platformu (RAP), Kamera Asistanları Derneği (KAD), DIT Derneği, Post Prodüksiyon Çalışanları Derneği (POSTPRODER), Yönetmenler Birliği Platformu (YönBir), Boom Operatörleri Platformu, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), ve Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD).

Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan Arif Pişgin de sosyal medya hesabından dizinin oyuncu kadrosundan ayrıldığını duyurdu. Pişgin, açıklamasında “Kadrosunda oyuncu olarak yer aldığım ‘Dayı’ filminden bu sebeplerden dolayı ayrıldığımı sizlerle paylaşmak isterim.” ifadesine yer vererek ortak açıklamayı paylaştı.

İşte o ortak açıklama:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu