Yerli Dizi

Not Defteri dizisi hangi ülkenin izleyicisi için çekiliyor?

Benim en çok kızdığım şu; neden yabancı dizilerden alıntı yapıtlığında biz Türk normlarına adapte etmeden direkt olarak tıpkısının aynısını yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum.

Yahu ‘Not Defteri’ dersin ki İstanbul’un bir lisesinde değil Amerika’nın bilmem hangi şehrinde hangi mahallesinde; ( hatta bana zenci mahallesini anımsattı) bir lisede yaşanan gençlik sorunlarını anlatıyor. Kardeşim burası İstanbul! Varoş’ta da olsa hiçbir lisede bu tür olaylar yaşanmaz! Yok artık, koskoca çocuklar masaların üzerinde tepinecek, birbirine tebeşir vs. atacak, küfür-dayak gırla… Eee hangi veli çocuğunu böyle bir okula yollamak ister ki! Salak mı bu veliler, yoksa gerçekten de hayattan kopuk mu yaşıyorlar?

Yapımcısı Avşar Film…

Bir dönem Sidney Poitier’in bir filmi vardı. (Öğretmen) İdealist ve sorunların üstesinden gelmeyi bilen etkin bir kişiliği canlandırmıştı. Tıpkı ‘Not Defteri’ndeki öğrenciler gibi (zenci) öğrencileri vardı. Hepsi yoldan çıkmış aile sorunları olan ve bunun dışında sosyal çöküntü içinde bulunan öğrencilerdi. Sidney Poitier filmin sonunda maşallah hepsini dize getirmiş hatta öğrencileri geleceğe hazırlamıştı bile… Gerçek şu ki muhteşem bir filmdi ve senaryosundan çekimine kadar mükemmel işlenmişti. Ama tabi orası Amerika…

Buna benzer bir film de Mchelle Pfeiffer’in oynadığı bir öğretmen filmidir. Eskiden ordu adına çalışan Louanne Johnson (Michelle Pfeiffer) toplumdan dışlanmış öğrencilerin olduğu bir lisede öğretmenlik yapar. Elbette sonrası alışılmış sahnelerde devam ediyor. Okulun başarısız, serseri öğrencilerini adam ediyor vs.

‘Not Defteri’ Yapımcılığını Avşar Film’in üstlendiği ve yönetmenliği Ilgaz Giritliğoğlu’nun yaptığı bu dizide Mesila Toros, Fatih Al, Ebru Ozkan, Merve Oflaz gibi dizi dünyasının genç oyuncuları yer alıyor. Konusu: İstanbul’da Dersaadet isimli bir lisede geçmektedir. Lisede bulunduğu mahallede normalde fakir bir mahalle olmasına rağmen sonradan toplu konutların yapılması ile beraber zengin aileler de yerleşmiştir (Ki, zengin aileler asla çocuklarını normal liseye vermez) Bir taraftan zengin aile çocukları bir grup oluştururken diğer tarafta ise fakir aile çocukları başka bir grup oluşturmuştur. Bu iki farklı sosyal sınıfın çocukları durmadan bir biriyle kavga ediyorlar ve elbette kavga sonucunda istenmeyen sonuçlar doğuyor.

Bu dizi ne amaçla yapıldı bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki, ben asla böyle bir diziyi çocuklarıma ya da torunlarıma izlettirmeyeceğimdir. Muhakkak her kötü karakter gibi bu karakterler de ileriki zaman dilimi içinde iyi yolu bulacaklardır ama neden daha başından beri iyi birer birey olarak karşımıza çıkmıyorlar; Neden arkadaş çevresinde yardımlaşmayı, aile içinde yürekten birlikteliği, arkadaşlığın önemini, yansıtmıyorlar; bunu anlamış değilim. Sonuçta ben; gazetecilik ve yazarlık kimliğimin dışında bir ana okul öğretmeni olarak, naçizane fikrim çocukların psikolojisi üzerinde ters tepki yaratacağı düşüncesiyle bu tür dizilerin yayınlanmasına izin verilmemesi yönünde…

MÜZEYYEN YILMAZ/MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu