Manşet

Dekan Mehmet Karalı’nın skandal açıklamasına tepkiler artıyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karalı’nın cinsiyetçi paylaşımına tepkiler artıyor. Dekan Karalı, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla yerel seçimlerde kadın adaylara oy vermeyeceğini tepki çeken ifadelere yer vererek paylaşmıştı. Karalı’nın yaptığı bu açıklama büyük tepki topladı. Karalı’nın bir süre sonra tepki çeken paylaşımını sildiği görüldü.

‘OY VERMEYECEĞİM’ AÇIKLAMASINA TEPKİ YAĞIYOR

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karalı Twitter hesabından tartışma yaratan bir açıklamaya imza attı. Karalı’nın kadınların iş hayatında olmak yerine evinde olması gerektiğini vurgulayan paylaşımı büyük tepki topladı. Karalı açıklamasında yerel seçimlerde hiçbir kadın adaya oy vermeyeceğini söyledi.

PAYLAŞIMININ ARKASINDA DURAMADI

Kişisel Twitter hesabından “İLAN EDİYORUM” notuyla bir açıklama yayınlayan Karalı’nın : “Aile hayatına yönelik bazı politikaları YANLIŞ buluyorum. İyi bir çocuk yetiştirmek, iyi bir ev hanımı olmak bakan, başkan, başarılı bir iş kadını olmaktan elzemdir, seçimde kadınlara oy vermeyeceğim” şeklindeki paylaşımı her kesimden tepkiye neden oldu.

AÇIKLAMASINA TEPKİLER DURMUYOR

Bu açıklamaya ilk tepki Konya’nın Meram ilçesi kadın belediye Başkanı Fatma Toru’dan geldi. Toru, ‘Son derece yanlış bir açıklama, kendi düşüncelerini bağlar ancak unutulmamalı ki Peygamber efendimizin annesi o dönemde en büyük ticaret kervanlarının başında ticaretle uğraşmış. Hem aile hayatında hem iş hayatında büyük bir başarı elde etmiştir. Bununla birlikte 13. Yüzyılda Fatma bacı tarafından kurulan “Bacıyan-ı Rum” teşkilatının sosyal, kültürel ve sanat alanında yaptıkları çok iyi bilinmektedir. Kadınlara meslek kazandıran bir teşkilat olan Bacıyan-ı Rum aynı zamanda ev hayatındaki kadınlara sosyal görevler vermekteydi’ dedi.

NE DEDİLER?

Karalı’ya hem akademik camiadan hem de sosyal medyadan da tepki vardı. İşte, o tepkilerden bazıları:

PROF.DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN: Kadınların hem başarılı bir kariyeri hem de özel yaşamlarını birlikte götürmelerinin önünde hiç bir engel yok. Sayın dekan @mehmetkarali ‘nın görüşleri bir üniversite hocasına ve yöneticisine yakışmayacak kadar cinsiyetçi ve ayrımcı. #protestoediyorum

PROF.DR. SİNAN CANAN: Bana bıraksalar bütün yöneticileri kadınlardan seçerdim. Beyni bilen ve kullanmak isteyen için en iyi çözüm budur 😉 Bilmiyorlar, ama öğrenecekler… Katılıyorum ve ben de #ProtestoEdiyorum

ŞİRİN SEVER: Ama biz her yerde kadınları destekleyeceğiz. Onu napcan?!!

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu