Magazin

“Demet Akalın’dan sağduyulu çıkış: Gaza gelmeyin!”

Dün gece saatlerinde Diyanet ile ilgili çıkan haberler sosyal medyada büyük infiale sebep oldu. Kız çocuklarının erken yaşta evlenebileceği haberlerini yalanlayan Diyanet’in açıklamasının ardından haberin yalan olduğunu vurgulayan Demet Akalın’a ise sosyal medyadan linç kampanyası başlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri şeklinde bir açıklamada bulunduğunu iddia eden haberler dün gece saatlerinden itibaren sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Diyanet’in çocuk gelinlere müsade etmesi şeklinde lanse edilen bu haber Diyanet İşleri Başkanılığı’nın yaptığı yazılı açıklama ile yalanlandı. Bunun üzerine ünlü şarkıcı Demet Akalın da önce yalanlama haberini ardında da “Gaza gelmeyin, hiç olacak iş mi Allah aşkına! Diyanet İşleri’nden yalanlama geldi! İtibar etmeyin!” mesajını paylaştı. O andan itibaren takipçileri Akalın’ı mesaj bombardımanına tuttu.  Demet Akalın’ı takipçileri yandaş olmakla suçlanırken Akalın’ın tepkilere cevap vermekten kaçınması dikkatleri çekti.

blank

 

DİYANET O HABERİ YALANLADI!

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Diyanet İşleri’nin kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri şeklinde açıklamada bulunduğuna dair “haberlerin asılsız olduğunu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildiren bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Dini Terimler Sözlüğü adlı yayınımızdaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez. Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir. Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların Sonuç Bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceği defalarca kayda geçirilmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü de bu yöndedir”  ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu