Magazin

Deniz Seki kendini dine verdi

Deniz Seki’nin cezaevi yaşantısından ilginç haberler geliyor.

Uyuşturucu ticareti suçundan hapis yatan Deniz Seki, cezaevi vaizinin haftada dört gün düzenlediği koğuş toplantılarına katıldığı haber veriliyor. Vaizden kişisel danışmanlık da alan Deniz Seki’nin İstanbul Müftülüğü’nün hazırladığı ‘her gün için bir ayet, bir hadis ve bir ilmihal’ kitapçığını okuduğu bildiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı’yla, 10 Şubat 2011’de, tutuklu ve hükümlülerin dini ve ahlaki gelişimlerini sağlamaya yönelik bir işbirliği protokolü imzalamıştı.Protokol gereği ülke genelindeki ceza infaz kurumlarında vaizler görev yapmaya başlamıştı.

Vaizler, cezaevlerindeki mahkumların rehabilite edilmesi, hapse girmelerine sebep olan bazı kötü alışkanlıklarının giderilmesi amacıyla koğuş sohbeti, konferans, Kur’an eğitimi, kişisel danışmanlık gibi etkinlikler düzenliyor.

İstanbul Müftülüğü’nün hazırladığı ayet ve hadisler de içeren ilmihâller de destek bilgi kaynağı olarak cezaevlerinde dağıtılıyor.

Bu kitapçıkları hazırlayan komisyonda yer alan Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula’nın Al Jazeera Türk’e verdiği bilgiye göre, uyuşturucu suçundan hapse giren şarkıcı Deniz Seki de Bakırköy Cezaevi vaizinin Cuma hariç haftanın 4 günü düzenlediği toplantılara katılıyor.

Kadın koğuşlarında yapılan toplantılarda, Kur’an-ı Kerim dersleri ve dini bilgiler veriliyor. Vaizler, bazen de bire bir görüşmelerle mahkumların sorularını yanıtlıyor, psikolojik destek sağlıyor.

Vaizlerden kişisel danışmanlık da alan Deniz Seki, gerek açık alanlardaki toplantılara, gerekse koğuşlarda verilen derslere katılıyor. Müftü Sula, “Her gün için bir ayet, bir hadis ve bir ilmihâl kitabımızı Deniz Hanım çok beğenmiş. Her gün mutlaka kitaptan bir ayet, bir hadis ile ilmihal yanıtını okuyup, öğrenerek vaizin karşısına çıkıyor. Kur’an öğretisi ve özellikle motive edici dini bilgiler içeren derslere eksiksiz devam ediyor” diye konuştu.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı