Medya

Derin Tarih dergisinin Temmuz sayısında neler var?

Lozan Antlaşması sırasında çözümlenemeyen petrol meselesi Osmanlı’nın tasfiyesini nasıl hızlandırdı? “Bir damla petrol bir damla kandan değerlidir” mottosuna sahip İngiltere Musul petrolleri üzerinde nasıl hak iddia etti? Bunun gibi bir çok sorunun cevabı Derin Tarih Temmuz sayısında sizleri bekliyor.

LOZAN’DA ‘BARIŞ’I ALDIK, PETROLÜ VERDİKderin_tarih_temmuz

Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu Lozan’da ABD-İngiltere petrol savaşını yazarken, petrol tarihi uzmanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger Derin Tarih’e konuşuyor: “Osmanlı petrol uğruna parçalandı.” Prof. Dr. Mehmet Çelik ise cevaplıyor: Lozan’da Musul’un Türklerin ve Kürtlerin ortak vatanı olduğunu anlatmaya çalışan İsmet İnönü’yü Lord Curzon nasıl susturmuştu? Lord Curzon’un ekibinden bir kişinin hatıratından İsmet İnönü’nün Lozan’daki endişe yüklü saatleri ilk kez Derin Tarih’te okurlarıyla buluşuyor.

 

BAŞKA NELER VAR?

Mustafa Armağan’ın kaleminden, ‘İngiliz İşçi Partisi Başkanı Cumhuriyet’in ilanından 10 gün önce İstanbul’a niçin gelmişti?’ yazısını okuyabilirken, Muzaffer Taşyürek’in kaleminden ‘Mustafa Kemal’in Kâzım Karabekir Paşa’ya suikast düzenlenmesi için emir verdiğini biliyor muydunuz?’ yazısını okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. Semavi Eyice İstanbul’un 70 yıldır kayıp kokusu leblebiyi anlatıyor. İran Şahı’nın hediye ettiği yayı çözüp sadrazamlık makamına kadar yükselen Baltaoğlu Hüseyin Paşa’nın sıra dışı hikâyesini Yavuz Bahadıroğlu yazıyor. Stockholm Belediye Binası’nın Osmanlı izleriyle dolu olduğunu biliyor muydunuz? Doç. Dr. Levent Kırval deşifre ediyor. Âyetleri işitince kulağındaki pamuklar bile çözülen şair Tufeyl b. Amr’ı Prof. Dr. Adnan Demircan yazıyor. Sosyal ve ticaret hayatında aktif Osmanlı’nın kadınlarını Olcay Can Kaplan yazıyor. Kûtu’l-Amâre’den kahramanlık sayfalarını koleksiyoner Necmettin Özçelik aralıyor.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha

Derin Tarih’ten muhteşem bir hediye kitap daha! Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın kaleminden Dünyanın İlk Anayasası Medine Vesikası bütün Derin Tarih okurlarına hediye ediliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu