Teknoloji

Dev arama motoru değişiyor!.. Yeni Google nasıl olacak?

Google ana sayfasında kişisel sekme değişiyor. Dev arama motoru Google ‘ın yeni hali nasıl olacak? Site sahipleri yeni Google’dan nasıl etkilenecek? Google arama motoru ana sayfasındaki yeni değişiklikler nasıl olacak? Google ana sayfası işlevini yitiriyor mu? Google kişisel sekmesi revize ediliyor… İşte son gelişmeler…

Google arama motoru ana sayfasında arama sonuçlarına birkaç kişisel sonucu da ekleyebilen eski sistem değişiyor. Yeni eklenen Kişisel sekmesi sayesinde herkese açık sonuçları ortadan tamamen kaldırıyor, arayan kişiye özel içeriklere yoğunlaşıyor. 9to5Google’ın haberine göre ‘Kişisel sekmesi’, “Daha fazla” menüsünün altında bulunacak. Böylelikle, Gmail mesajlarına ait bağlantılara tıkladığınızda ilgili e-posta, Gmail sayfasını açmadan da görüntülenebiliyor olacak. Bu durum tamamen Gmail sayfasının ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor, alışkanlıklarınıza göre bu sayfayı da görüntüleyebilmeniz hala mümkün. Yeni arama motoru sayfasında bir fotoğraf arıyorsanız, arama sonuçlarında fotoğrafı doğrudan açabiliyor, ya da Google Fotoğraflar’da daha derin aramalar yapabilmeniz mümkün olabiliyor.

Bu değişiklikler, aslında Google Arama ana sayfasının tamamen kişiselleşeceği şeklinde özetlenebilir. Çünkü Google’da yaptığınız her aramaya göre dev arama motoru artık, kullanıcıya özel Google Fotoğraflar, Google Takvim ve Gmail hesaplarını da tarayarak daha kişisel sonuçları dökümleyebilecek.

Sadece kullananların görebileceği bu arama sonuçları, Android kullanıcılarına an itibarıyla hizmet veriyor. Kısaca yukarıda yazdığımız tüm yenilikler Android platformunda mevcut.

Tamindir.com sitesi yeni Google ile ilgili çarpıcı bilgiler sunuyor. Alınan bilgilere göre; Google arama sonuçlarını kategorileştirerek, mini portallar halinde sunacak. Google, son dönem kullanıcılara aranan web sitesine tıklamadan bilgileri sunmaya başlayacağını ifade ediyordu, böylece arama motorunu kullananlar bilgileri internet sitesine girmeden görüntüleyebileceklerdi. Ancak bu özellik web site sahiplerini kullanıcıyı sitelerden uzaklaştırdığı ve giriş yapmak durumunda olmadıkları için trafiğin azaldığı eleştiriliyor.

Şimdilik yalnızca mobil arama sonuçlarında akitf olan Google’ın yeni özelliğinin kısa bir süre sonra masaüstü kullanıcıları içinde aktif olması bekleniyor. “Eğer durum böyle devam ederse, Google internetin en büyük bilgi portalı olacak ve web siteleri sadece ona hizmet edecek.” yorumları yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu