Teknoloji

Dev RedHack operasyonu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamuoyunda RedHack ismi ile tanınan yasadışı hacker grubu ile ilgili dev bir operasyon düzenlendi. Operasyonda RedHack hacker gurubu ile irtibatı tespit edilen ve gurubun algı ekibi olarak değerlendirilen 9 isim için gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldı. Operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı ve 3 yurt dışında olduğu tespit edilen 3 şüpheli ile yurt içinde olduğu tahmin edilen diğer 1 şüphelinin arandığı bildirildi.

Başsavcılığın talebi sonrasıda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, RedHack ile bağlantılı olduğu düşünülen ve algı operasyonunun yöneten 5 ismi gözaltına aldı.

“Terör örgütü üyeliği, kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayılması” gerekçesi düzenlenen dev operasyonda RedHack isimli hacker grubunun gayri yasal bazı faaliyetlerinin sosyal medya da propagandasını yaptıkları ve algı yönettiklerinin belirlendiği belirtiliyor. İlgili şüphelilere yönelik suçlamalar ise; “Terör örgütü üyeliği” ve “Kişisel verilerin kaydedilmesi yayılması” olarak bildirildi.

Operasyon kapsamında 4 ilde başlatılan operasyonda 9 şüpheliden; Fatih Yağmur ve Deniz Yücel Hünkar Alican Duman’ın yurtdışında bulundukları belirlendi. Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca İlker Öğreten, Eray Sargın ve Mahir Kanaat gözaltına alındı. Bir şüphelinin ise halen arandığı belirtildi.

Başa dön tuşu