Gündem

Devlet Tiyatroları’nı hedefe koyanlar yüzlerini maskeliyor

Devlet Tiyatroları kurumu bir süredir tartışmaların odağında. Kuruma yöneltilen eleştirilerin yanında olan biteni farklı yaklaşımlarla ortaya koyan otoriteler de yok değil. Sahne dergisi imtiyaz sahibi Murat Demirbaş, Türk tiyatrosunda bir değişim ve dönüşüm süreci başladığını bu süreçten menfaati bozulanların ise öfke saçtıklarını dile getirdi.

Star gazetesinde yer alan haberde iddiaya göre Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet edilen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ve İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay, etkinliklere katılmayıp şehir turu yaptılar. Ancak Birecik ve Kayaokay tarafından bu iddia belgeleriyle yalanlandığı haber veriliyor.

Son olarak mektupta turist rehberi olarak anılan, ancak Büyükelçilik tarafından tercüman olarak görevlendirilen Rosana Zepp bir açıklama yaparak ‘Olay düpedüz iftiradır. Türk yetkililere iftira atılıyor’ dedi. Bu gelişmelere birlikte, Turçinoviç’e mektubu yazdırdığı öne sürülen kişi olarak gözler, bir süre önce Devlet Tiyatroları repertuar kurulundaki görevine son verilen Refik Erduran’a çevirilmiş durumda.

Sahne dergisi imtiyaz sahibi Murat Demirbaş da bu tartışmalara katıldı. Demirbaş,  ‘Refik Erduran gibiler sanat kurumlarını kendi kafalarına göre dizayn etmeye çalışıyorlar’ çıkışı yaptı. Demirbaş, “Refik Erduran’ın kendisine verilen alan elinden alınınca, bir mahremiyeti böylesine muhbirlik faaliyetine dönüştürmesi çok çirkin.” diye konuştu.

MEKTUP ALGI OPERASYONU OLUŞTURMAK İÇİN YAZILDI

Tartışmaları başlatan Turçinoviç’in mektubunun bir algı operasyonu oluşturmak için yazıldığı söyleyen Demirbaş, mektubun nereye kime yazdığı belli olmadığını, etkinlikten 13 ay sonra bir mektup yazma gerekçesini anlayamadığını belirtti.

Demirbaş, mektuptaki bilgilerin yanlışlığına da dikkat çekerek, ‘Yazıda ‘masrafları Hırvatistan ITI tarafından karşılanan’ diye bir ibare var. Oysa, 10 Nisan 2015 tarihli bakanlık onayı ile etkinliğin uçak biletleri ve harcırahının Devlet Tiyatrosu tarafından karşılanacağına dair bakanlık oluru var.” dedi.

BİRİLERİ SANAT KURUMLARINI DİZAYN ETMEYE Mİ ÇALIŞIYOR?

“Birileri sanat kurumlarını dizayn etmeye mi çalışıyor” sorusunu soran Murat Demirbaş “Farkındaysanız, tiyatro kamuoyu önüne daima entrika ve hakaret oluştuğunda geliyor. Toplumsal ayrıştırmayı kendine kalkan yapanlar bu çatışmayı derinleştiriyor.” diye konuştu.

murat-demirbas-sahne-dergisi
Murat Demirbaş

Demirbaş,  “Bu bir dip dalgası. Doğal olarak eski düzeni bozulanlar buna demokrat bir söylem uydurmaya çalışıyorlar. Ödenekli tiyatrolar kamusal özelliğini kaybetmenin eşiğinde. Sistem tıkanmış durumda ve bunu gündelik politikanın malzemesi haline getirerek çözemeyiz. Yeniden yapılanma devrimci bir tutumdur.” Mektup tartışmaları üzerine bir takım sanatçıların imza kampanyası başlatarak ITI yönetiminin değişmesini istediklerini belirten Demirbaş ‘Bugüne kadar aklınız neredeydi’ diye sordu. TÜSAK tartışmalarına da değinen Demirbaş ‘Nejat Birecik göreve atandığında eleştiriler belli başlıklarda toplanıyordu. Kurum dışından olduğunu söyleyenler vardı. Kurumu kapatmaya geldi. TÜSAK’ı çıkarmak için geldi, diyorlardı. Bugünkü tablo bu eleştirilerin hepsinin boşa çıktığını gösteriyor.’ diye konuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu