Yaşam

DGS başvurusu ne zaman bitiyor? Ücretler hangi bankaya yatırılır?

ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (Lisans tamamlama) için 24 Mayıs 2017 tarihinde yapılan başvuru süresi ne zaman bitiyor? DGS başvurusu nereden ve nasıl yapılır? DGS başvuru ücretleri kaç lira ve DGS ücretleri hangi bankalara yatırılabilir? DGS sınavı ne zaman? Kimler DGS sınavına başvuruda bulunabilir?  İşte DGS sınavı ile ilgili merak ettikleriniz ve başvuru şartları…

DGS başvuruları için son gün 1 Haziran 2017. 24 Mayıs tarihinde başlayan DGS (lisans tamamlama sınavı) başvuruları 1 Haziran Perşembe gününe kadar sürecek. Dikey geçiş sınavı için Çarşamba günü son gün.

 

DGS: Dikey Geçiş Sınavı DUYURU (24 Mayıs 2017)

“2017-DGS Başvuruları… Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2017 DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak olup sınava başvuru işlemleri, 24 Mayıs-1 Haziran 2017 (Ücret ödeme için son gün, 2 Haziran 2017) tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2017-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.Sınava başvuracak adayların Ek’te yer alan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adaylara saygıyla duyurulur. ÖSYM BAŞKANLIĞI”

Kimler DGS: Dikey Geçiş Sınavına katılabilir?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir. ÖSYM tarafından 23 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan DGS için başvuru yapacak adaylara yönelik olarak 2017 DGS kılavuzunu yayınlandı. DGS başvuruları için internet üzerinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapabilirsiniz. DGS için kılavuza ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

DGS başvuru işlemi hakkında genel bilgiler (DGS başvurusu nasıl yapılır?) 

“DGS sınav başvurusu nereden yapılır?” sorusunun cevabına gelince… DGS başvuru adresi ais.ösym gov.tr.

DGS başvurusu yapmak için tıklayınız

DGS başvuru işlemi adaylar için, açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olması ya da mesleki yüksekokullardan bir tanesinden mezun olmuş olması şartı aranmaktadır. Başvuru işlemi yapacak olan aday eğer son sınıftaysa ve stajı dışında kalan tüm mezuniyet şartlarını yerine getirmişse DGS başvuru işlemi yapabilir, herhangi bir sorun yoktur.

Şahsen internet üzerinden başvuru yapacak olan adaylar, aday şifreleri ve T.C. kimlik numaralarını kullanarak ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvurularını yapabilirler. Adayların internet üzerinden başvurularını yapabilmeleri için sistem üzerinde güncel bir fotoğraflarının bulunması ve eğitim bilgilerinin güncel olması yeterlidir. ÖSYM başvuru merkezleri tarafından son 50 ay içerisinde çekilmiş olan aday fotoğrafları güncel olarak kabul edilir.

Aday işlemleri sisteminde güncel fotoğrafı ve güncel eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, DGS başvuru işlemlerini yalnızca ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilirler. ÖSYM başvuru merkezlerinden adayların yapacak oldukları başvuruları için 5 TL hizmet bedeli alınır.

ÖSYM tarafından belirtilen başvuru tarihleri içinde başvuru işlemini yapmamış olan adaylar için sınav öncesinde geç başvuru günü tanınır. Bu geç başvuru tarihinde adaylar, normal başvuru tarihlerinde 90 TL sınav ücreti ödenirken bu tarihlerde yapacakları başvurular için 135 TL DGS başvuru ücreti öderler. Ayrıca geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar, sınav merkezi tercihinde bulunamazlar. Adaylar, sınava yalnızca Ankara’da bulunan sınav merkezinde girebilirler.

DGS ücreti hangi banka/bankalara yatırabilir? 

DGS başvuru işlemini aday işlemleri sisteminden ya da ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile yapmış olan adayların sınav ücretlerini ödemeleri için iki seçenek bulunur. Bunlardan bir tanesi ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümüdür. Bir diğeri ise 2017 DGS kılavuzunun sonunda belirtilen bankalardır. Adaylar bankalar ile ödeme işlemlerini son ödeme günü olan 2 Haziran tarihinde mesai saati bitene kadar yapabilirler. ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümünü kullanacak olan adaylar ise yine aynı gün 2 Haziran tarihinde saat 23.59’a kadar ödeyebilirler.

Adayların DGS başvuru ücreti yatırabilecekleri bankalar ve ödeme yöntemleri şu şekildedir;

– Akbank ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak adaylar hariç)
– Albaraka Türk Katılım Bankası tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak adaylar hariç)
– Finansbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak adaylar hariç)
– Halkbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı
– Türk Ekonomi Bankası internet bankacılığı ve tüm şubeleri
– T.C. Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık

T.C. Ziraat Bankası’nın ATM’leri ve şubeleri ile DGS sınav ücreti ödemesi yapılmaz.

Dikey geçiş sınavının sonucuna göre adaylar tarafından yapılacak olan ilk yerleştirme işlemleri için ücret alınmaz. İlk yerleştirme işlemleri sonrasında adayların yerleştirmelerinin yapılacağı işlemler için adayların yerleştirme ücreti ödemesi gereklidir. Adayların yapacakları ek yerleştirme ücretleri ödemeleri ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümü kullanılarak yapılacaktır.

DGS nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Dikey Geçiş Sınavı 23 Temmuz tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecek olup, sınav 140 dakika sürecektir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen diğer sınavlarda olduğu gibi bu DGS’de de 15 dakika kuralı uygulanacak olup adayların bu kurala dikkat etmesi gereklidir. 09.45’ten sonra adaylar sınav giriş binasına alınmazlar. Bu yüzden gerekli güvenlik kontrollerinin ve kimlik kontrollerinin zamanında tamamlanabilmesi için adayların sınav başlangıç saatinden en az 1 saat önce sınav binası önünde hazır olarak beklemesi gereklidir.

Sınav başladıktan sonra adaylar ilk 105 dakika içinde ve sınavın bitmesine son 15 dakika kala sınav salonunda çıkamazlar. Sebepleri ne olursa olsun adaylar sınav salonundan çıkarsa tekrar sınav salonun içine alınmazlar. Sınavın ilk 105 dakikası dolmadan da sınav binasını terk edemezler.

Adaylar sınava giderken yanlarında T.C .kimlik kartları ve sınav giriş belgeleri ile birlikte pet şişe içinde su götürebilirler. Bunlar dışında adaylar sınav binasına başka bir araç gereçle giremezler. Adayların bunlar dışında getirecek oldukları sınav binasında emanete alınmaz. ÖSYM, sınav için adaylara kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete verecektir. Sınav salonunda güvenliği sağlamak için salonlarda güvenlik kameraları bulunacaktır. Sınav esnasında ya da sınav sonrasında oluşabilecek olan herhangi bir sorun karşısında güvenlik kameralarının kayıtları delil olarak sayılacaktır. Adayların ÖSYM tarafından belirlenmiş olan kurallara uyması gereklidir. Kurallara uymayan adayların sınavları geçersiz sayılır.

DGS sonucunda adayların alacak oldukları puanlara göre tercih işlemlerinin başlayacağını hatırlatalım. 2016 yılında yapılan tercih işlemlerine göre 234 bin 664 adayın içinden 102 bin 865 tanesi yerleştirilirken; dikey geçiş için belirlenmiş olan kontenjan sayısının 9 bin 573 tanesi boş kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu