Televizyon

Digitürk dizi ve film yapımcılığına soyunuyor

Digitürk kabuk değiştiriyor. Digitürk el değiştirdikten sonra daha çok Süper Lig maçlarının yayınlarıyla öne çıkan Digitürk’te yeni sezonla birlikte bir değişim yaşanacağı haber  veriliyor. Platform, sadece sporda değil sinema filmleri ve dizi yapımcılığında da piyasanın aktörleri arasına girmek istiyor.

Star Gazetesi’nin dizi ve sinema yazarı Serdar Akbıyık, Digitürk’te yaşanacak değişimi yazdı. Akbıyık, geniş kitlelere ulaşan platformun sadece Süper Lig maçlarıyla yetinmeyip kabuğunu kıracağını ve dizi ve film yapımcılığına soyunacağını yazdı.

İşte, Serdar Akbıyık’ın Digitürk ile ilgili değişimi kaleme aldığı o yazı:

Digiturk gelecek dönemde sadece sporda değil sinema filmlerinin ve televizyon dizilerinin yapımcılığında da etkili olacak.

Türk sinemasının geleceğine umutla bakmamız için iyi haberler art arda geliyor. TRT’nin ortak yapımlar ile Türk sinemasına yaptığı katkının bir benzeri Digiturk’ten geldi. Digiturk Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal gelecek dönemde Türk sinemasında ortak yapımlar ile sinemamıza destek vereceklerini söyledi. Peki bu ne demek? Sinemamızı yakından takip edenler biliyor ki aslında bir tıkanma yaşanıyor. Yurt dışında ödül alan veya ses getiren sanat filmlerinin oluşturduğu aldatıcı bir atmosfer var. Nuri Bilge Ceylan’ın veya bir kaç elit yönetmenin çektiği ödüllü filmler sinema adına tabii bir başarı ve önemli ama halk bu filmleri seyretmek için sinemaya gidiyor mu? Gişe verilerine baktığımız zaman bu tür filmlerin izleyici sayısının 20 bin sınırını geçemediğini görüyoruz. Yani normal izleyiciden kopuk bir yapılanma.

GERÇEK FİLMLER GELİYOR

Diğer tarafa döndüğümüzde ise durum daha vahim. Üç kuruşluk komedi veya korku filmleri daha fazla gişe yapsalar da izleyicide bir hoşnutsuzluk ve umutsuzluk oluşturuyor. Bu 70’lerin başında da yaşandı. Yeşilçam döneminin en fazla izleyici bulduğu yıl 1973’tü. 300 bin civarında izleyici sayısından sonra büyük bir çöküş yaşandı. 80’lere yılda 10-12 film çekilir halde girdik. İşte önümüzde böyle bir tehlike var. Şimdi Ümit Önal’ın söylemiyle “özel kapitalin de Türk sinemasında ortak yapımcı olarak yer alacağını” öğreniyoruz. Bu, iki sebepten çok önemli. Birincisi serbest piyasada özel kapitalin işin içine girmediği her yatırım aslında ölü yatırımdır. Yani Digiturk’ün Türk sinemasına kapital akışı sağlayacak olması 100 yıllık sinema tarihimizin en önemli olaylarındandır. İkincisi Digiturk özel bir şirkettir, sonuçta yaptığı her işten para kazanmak ister. Bu bağlamda ne sadece sanatsal yapımlara ortak olup izleyicinin seyretmeyeceği filmler ne de sulu zırtlak komediler çeker. Sinemasal değeri yüksek ve insanların izlemekten zevk alacağı, yeni filmlerin merakla bekleneceği bir pazar kurmaktır amaçları. Ekonominin gereği budur. Digiturk aynı etkiyi sinema dışında dizi dünyasına da taşıma niyetinde. Sinemada olduğu gibi dizilerde de ortak yapımlar hayata geçirecek. Kalitenin yerlerde süründüğü dizi sektöründe de sinemada olduğu gibi bir etki yapacağını düşünüyorum.

Yazının tamamı için tıklayın:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu