TelevizyonYerli Dizi

Diriliş Ertuğrul kendisiyle yarışıyor

TRT’nin flaş dizisi Diriliş Ertuğrul rekorları zorluyor. Yüksek izlenme oranlarıyla diğer kanallar ve yapım şirketlerine parmak ısırtan Diriliş dizisi, yazılı basında çıkan haber sayısı açısından da diğer dizilerden açık ara önde.

Mart ayı itibarıyla izlenme oranlarıyla ilgili yapılan araştırma sonuçlandı. TRT1’de yayınlanan ve büyük ilgi gören “Diriliş Ertuğrul”un Mart ayı izlenme oranlarında ilk sırada yer aldığı ortaya çıktı. Açıklanan reyting verilerinden yapılan analize göre, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hayatının anlatıldığı tarihi dizi, geçen ay hem “TOTAL” hem de “AB” grubu izlenme oranlarında en fazla izlenen dizi ortalamasını tutturmayı başardı.

YÜKSEK İZLENME ORTALAMASIYLA RAKİPLERİNE FARK ATIYOR

Çarşamba günleri yayınlanan dizi, “TOTAL” grubunda 9,75 ortalama ile izlenirken, “AB” grubunda ise 13,77 gibi oldukça yüksek bir ortalama ile izlendi. Diriliş, çarşamba akşamları Kara Sevda, Poyraz Karayel, gibi önemli dizilerle reyting mücadelesinden hep zirvede çıkmasını biliyor.

Diriliş dizisi yüksek reytinglerinin dışında yazılı basında da ilginç bir başarıyı elinde tutuyor.

EN ÇOK HABERİ YAPILAN DİZİ ÜNVANI DİRİLİŞ ERTUĞRUL’UN

Interpress’in yaptığı araştırmada Diriliş yazılı basında çıkan haberler açısından da zirvede. İnterpress’in Üç bine yakın gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, televizyonda yayınlanan dizilerin haber sayıları baz alındığında “Diriliş Ertuğrul” hakkında Mart ayında yazılı basında 131 haber çıktığı tespit edildi.

Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Hülya Darcan, Esra Bilgiç, Didem Balçın, Barış Bağcı gibi oyuncuların yer aldığı dizi Tekden Film yapımcılığında çekiliyor. Diriliş’in yönetmenliğini Metin Günay, senaryosunu ise dizinin yapımcısı da olan Mehmet Bozdağ ve Atilla Engin yazıyor. Dizinin görüntü yönetmeni ise Veysel Tekşahin.

İşte yazılı basında çıkan haber sayısı bakımından dizilerin sıralaması:

tablo

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu