Yerli Dizi

Diriliş Ertuğrul’dan ayrılacağı konuşulan Engin Altan Düzyatan hayranlığına itiraz var

Diriliş Ertuğrul’un başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın dizinin yeni sezonunda kadroda olmayacağı yolundaki haberler giderek yoğunluk kazanıyor. Engin Altan Düzyatan’ın Diriliş Ertuğrul’daki rolünün önümüzdeki sezon sona ereceği ve Düzyatan’ın diziden ayrılacağı şeklindeki dedikodulara ilginç yorumlar da gelmiyor değil.

Star gazetesinin internet yazarı Ömer Ekinci, Engin Altan Düzyatan’ın Diriliş Ertuğrul’dan ayrılacağı yönündeki haberlere ilginç bir bakış açısı getirdi. Konuyu milliyetçi muhafazakar camianın özgüven sorunu olarak gören Ekinci, “Mesele kendi çocuklarını beğenmeyen, hep gözü başka ailelerin çocuklarında olan anne-babalar gibi davranan bir camianın özgüven meselesi. ‘Biz beceremeyiz bu işleri, onlar bu işin piri’ cümlesini ezberlemiş bir camianın kompleks meselesi.” diye yazdı.

Dizi nedeniyle bazı kesimlerin Düzyatan’a Ertuğrul Gazi’nin kendisiymiş gibi adeta “sen benim atamsın” kıvamında baktıklarını yazan Ekinci, Düzyatan’ın diziden ayrılması halinde “her fırsatta “Engin Altan bu dizideyken çok değişti, çok acayip etkilendi bu rolden” propogandası yapanlar ne diyecekler?” diye sordu.

İte, Ömer Ekinci’nin o ilginç değerlendirmesi:

*************   ***************

ENGİN ALTAN MESELESİ

Bir haber; Diriliş’in başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan seneye diziden ayrılacağı için dizi ekibiyle iletişimi azalttı, çoğunluğu gezicilerden oluşan sinema filminin tanıtımında yer aldı.

Mesele Engin Altan meselesi değil aslında.

Mesele kendi çocuklarını beğenmeyen, hep gözü başka ailelerin çocuklarında olan anne-babalar gibi davranan bir camianın özgüven meselesi.

“Biz beceremeyiz bu işleri, onlar bu işin piri” cümlesini ezberlemiş bir camianın kompleks meselesi.

Elbette Engin Altan da çıkacak “Ben profesyonel bir oyuncuyum, kiminle anlaşırsam o yapımda yer alır, o rolü oynarım” diyecek.

Peki o zaman, ona çok büyük bir iltifatla, oyunculuktan öte adeta Ertuğrul Gazi’nin kendisiymiş gibi sevgi gösteren, utanmasa eğilip “Sen benim atamsın” diye elini öpecek olan, hatta her fırsatta da “Engin Altan bu dizideyken çok değişti, çok acayip etkilendi bu rolden” propogandası yapanlar ne diyecekler?

Bir camia gazete çıkarabilir, gazete patronu olabilir ama gazeteyi çıkaracak olan muhabirini, editörünü, yazarını yetiştiremiyorsa o gazetelerin asla sahibi olamaz.

Bir camia sinema filmi yapabilir, film şirketleri kurup film şirketi patronları çıkarabilir. Ama kendi yönetmenlerini, oyuncularını, kurgucularını yetiştiremediği sürece asla o filmlerin de sahibi olamaz.

Ha, diyebilirsiniz ki bunlar zamanla olan şeyler, öyle bir anda olmaz.

Eyvallah derim ama şunu da eklerim: “Zamanla olacak olan şeyler için bu zamandan hazırlık etmek gerek. Kendi evlatlarını ezmek yerine onlara küçük küçük şanslar vermek, en ufak bir hatada da yerle yeksân etmemek gerek.”

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı