Yerli Dizi

Diriliş Ertuğrul’dan kimler geldi kimler geçti…İşte, diziye damgasını vuran efsane karakterler

Diriliş Ertuğrul’un akılda kalan yanlarından biri de gerek imaj ve gerekse dizide tuttukları ağırlık bakımından dizide yer alan karakterlerdi. Bazı karakterlerin  Diriliş Ertuğrul’daki macerası devam ederken bazıları gerek senaryodaki hikaye gereği ya artık yoklar ya da öldüler. Peki Diriliş Ertuğrul’da akılda kalan karakterler kimlerdi. Ya da başka bir deyişle Diriliş Ertuğrul’dan kimler geldi kimler geçti? İşte haberin detayları…

DİZİDEKİ ADI/GERÇEK ADI    

KARATOYGAR:

NOYAN/BARIŞ BAĞCI:

Noyan, Moğollar’ın Anadolu’ya gönderdiği birliğin başındaki komutanıydı. Oldukça kaba ve sert bir karakter olan Noyan oynadığı bölümlerde diziye farklı bir renk kattı. Oldukça başarılı bulunan karakterlerden biri olarak Dirliş Ertuğrul’da göz doldurdu. Hatta o kadar ki yeniden dizinin kadrosuna gireceği yönünde dedikodulara neden oldu.

27 Mayıs 1975 yılında Karaman’da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünde tamamladı. 1997 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosunda oyunculuk yaptı. 2010 yılı itibari ile tayin neticesinde İstanbul Devlet Tiyatrosuna geçmişti.

 

GÜNDOĞDU/KAAN TAŞANER:

Ertuğrul Gazi’nin abisi, Süleyman Şah’ın en büyük oğlu. Gündoğdu’yu canlandıran Kaan Taşaner 23 Nisan 1979 doğumlu. Taşaner, tiyatro sanatçısı Sacide Taşaner’in oğlu. 2012 yılında Kanal D sitesinde yapılan bir ankette 2. En İyi Erkek Oyuncu seçilmişti.

 

TİTUS:

ÜSTAD-I AZAM:

KURDOĞLU:

AYKIZ:

GÖKÇE HATUN/BURCU KIRATLI:

Selcan Hatun’un kardeşi olan Gökçe Hatun, Ertuğrul’a da platonik olarak aşıktı. Gökçe Hatun rolünü, Burcu Kıratlı. magazin basınının önemli isimlerinden Kenan Erçetingöz’ün kızı. Son dönemin en popüler isimlerinden Ahmet Kural’ın eski nişanlısı. “Peri Masalı” filminde beline kadar uzanan saçlarını kazıtarak gündeme oturmuştu.

 

SELCAN HATUN/DİDEM BALÇIN:

Gündoğdu’nun eşi. Didem Balçın canlandırıyordu. 18 Mayıs 1982 Ankara doğumlu. Diriliş Ertuğrul’da hırslı bir kadın profilini oynuyordu.

 

AYTOLUN HATUN:

Aytolun Hatun rolünü Evrim Solmaz canlandırıyordu. Aytolun, Korkut Bey’in ikinci eşidir. Aytolun, siyasi ihtirasları uğruna Korkut Bey’i zehirleyerek öldürmüştü.

 

SÜLEYMAN ŞAH:

DOĞAN ALP/CAVİT ÇETİN GÜNER:

Ertuğrul’a yakın olan önemli alplerden biriydi. Pusuda hayatını kaybederek diziden ayrıldı. 21 Şubat 1986’da İstanbul’da doğan Güner, Hayat Bilgisi dizisinde oynamıştı. Güner, Hürriyet Kelebek ödüllerinde Okan Bayülgen’in sebep olduğu kriz sonucu ödülü ayaklarının yanına koyup çektiği fotoğrafla da çok konuşulmuştu.

TUĞTEKİN: Dodurga Obası’nın Bey’i Korkut’un oğlu, Hayme Ana’nın yeğeni, Ertuğrul ve Gündoğdu Bey’in dayıoğlu. Tuğtekin’i, Uğur Güneş canlandırıyor. Güneş, 1987 Ankara doğumlu. Eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Şeytan-i Racim filminde üstün performans sergileyen Uğur Güneş,  2012 yılında “Benim İçin Üzülme” dizisinde Şiyar karakterini canlandırmıştı. Oyuncu şu sıralar Kanal D’de yayınlanan İsimsizler isimli dizinin başrol oyuncularından..

KARDİNAL THOMAS:

URAL BEY:Ural Bey, Candar Bey’in büyük oğluydu.

CANDAR BEY:

Diriliş Ertuğrul - Lebip Gökhan - Simon (Vaftizci Yahya) Kimdir?SİMON/LEBİP GÖKHAN: İlk bakışta tipik bir hancı görünümündeki Simon çok kurnaz bir aslen bir şövalyeydi.

GONCAGÜL:

HAÇATURYAN:

HASAN(PETRUS):

CAZGIR:

DELİ DEMİR:

GÜMÜŞTEKİN:

TANGUT/MUHARREM ÖZCAN:

Noyan’ın sağ kolu olan Tangut’u Muharrem Özcan canlandırıyordu. Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan 2005 yılında mezun oldu. İzmir Devlet Tiyatrosu’nun Siyah Çoraplılar , Hollanda Theatre Rast’ın De Kus Van De Roos, Tiyatro Kedi’nin Kamelyalı Kadın, Sadri Alışık Tiyatrosu’nun Selvi Boylum Al Yazmalım, Tiyatro Siyah Beyaz ve Renkli’nin Ateş Yüzlü adlı oyunlarında oynadı.

ŞAMAN/ÇAĞLAR YİĞİTOĞULLARI:

Noyan’la beraber hareket eden Şaman’ı Çağlar Yiğitoğulları canlandırıyordu. Çağlar Yiğitoğulları, 1977 yılında doğdu. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu.

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu