Yaşam

Diyanet’ten dikkat çeken bitcoin açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı son günlerde çokça konuşulan bitcoin konusu hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bitcoin caiz mi değil mi? Bitcoin ile para kazanma konusunda Diyanet son olarak ne dedi?

Yaklaşık 1,5 ay önce Bitcoin’le ilgili bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, bitcoin furyasının giderek yayılması üzerine ikinci bir açıklama yapmayı gerekli gördü. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde ‘Dini sorular’ bölümüne gelen bir soruya fetva veren Diyanet, bazı kimseler tarafından ‘saadet zinciri’ olarak gösterilen Bitcoin ve kripto paraların kullanımına onay vermedi.

Diyanet’ten “Bitcoin ve Ethereum Caiz midir?” sorusuna yanıt geldi. Kurul, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

”Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Bitcoin Açıklaması: Yasal Düzenleme Olmayacak

Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu