İnternetTeknoloji

Diyanet’ten telife giren konularla ilgili flaş ‘download’ fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığından internette izinsiz indirilen film, müzik, kitap gibi eserlerle ilgili ilginç bir fetva geldi. İzinsiz indirilen bazı dokumanların ‘hak gasp etmek’ olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanlığı, “O alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

DİYANET CAİZ DEĞİL DEDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, internet üzerinden film, müzik, kitap gibi eserlerin, eser sahiplerinden izinsiz indirilmesinin caiz olmadığını açıkladı.

Diyanet aylık dergisinde, “İnternetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?” sorusunu cevapladı..

İZİN ALMADAN KULLANMAK HAK İHLALİ

Diyanet’in verdiği yanıtta şu ifadeler kullanıldı: Hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu