Yerli Dizi

DİZİ SEKTÖRÜMÜZ NEDEN AMERİKAN DİZİLERİNE YÖNELİYOR?(ANALİZ)

İntikam, Galip Derviş, Medcezir ve benzerleri. Amerikan işleri. Türk seyircisi tarafından çok benimsenip istenmese de ısrarla neden Amerikan işleri uyarlanıyor ya da orijinaliyle bire bir aynısı yapılıyor?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Türkiye, ABD’den sonra en fazla dizi ihracatı yapan 2. ülke. Türkiye 60’tan fazla ülkede izlenen dizilerin prodüksiyon merkezi olma özelliğini kazandı. Türkiye aynı zaman da ABD dizileri için de Ortadoğu kapısı oldu.

Ortadoğu’ya dizi satmak isteyen ABD’li yapımcılar bölgedeki Amerikan antipatisini aşmak için Türk dizilerine yöneliyor. ABD’li Disney, Revange’in Türk versiyonu İntikam dizisi için Kanal D ile bu yüzden ortaklık kurmuştur. Dizi böylece, Ortadoğu’ya ortak yayın yapan OSN kanalına satılmıştır. Diğerleri içinde işleyiş bu şekildedir.

Başka bir deyişle Amerika’nın Ortadoğu işgalini Türkiye üzerinden yapması. Yani Ortadoğu Amerika’dan dizi almıyor. Türkiye’den alıyor. Amerika’da işlerini Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya pazarlıyor. Böylece diziler üzerinden başka bir işgal gerçekleştiriyor. Kısacası bu diziler Türk izileyicisi için yapılmıyor reytinglerine de önem verilmiyor; iş Amerika mutlu olsun. E oluyor da. Bu yüzden torpilli işler. Görünen o ki daha çok Amerikan kültürüne uygun, onlardan gelen zorlama yapımlar izleyeceğiz.

Ne diyelim Türkiye alet olmayı çoktan kabul etmiş kanalların ortaklarına bakınca çok da farklı beklentilere girmemek gerek. Yani eskisi gibi bizden ve özgün işler görmek artık bir hayal…

OYA TEKİN / MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/intikam-dan-ask-a–medcezir-den-kayip-a–suleyman-dan-fatih-e-gunesi-beklerken-yeni-sezona-merhaba/Blog/?BlogNo=428884

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu