Teknoloji

İşte dünyanın en iyi laptop markaları sıralaması… HP, Lenovo, Dell, Acer ve Apple savaşını kimler kazandı?

Dizüstü bilgisayarlarda ikinci çeyrekte yılın şampiyonları sıralandı. İkinci çeyrek sıralamasında adından en çok söz ettiren Dell ve Apple olurken; sıralamada üst sıralarda yer edinen Acer’in yüzde 1’e yakın bir düşüş gösterdiği gözlendi.  Listenin ilk üç sırasında ise HP, Lenovo ve Dell yer alıyor. Aplle yeni MacBook modeli ile ikinci çeyrekte yüzde 17,1’lik bir artışa ulaşarak listedeki yerini alsa da ilk 3’e girmeyi başaramadı. Dell ise Apple ve Asus’u geride bırakarak, sıralamada üçüncü sıraya yerleşti. İşte dünyanın en iyi laptop markaları sıralaması…

Büyük bir hamle yapan Apple’ın dizüstü bilgisayar pazarındaki payı yüzde 9.3’ten yüzde 10’a yükselmesi bile listede ilk 3’te yer almasına yetmedi. Revize edilmiş 12-inch’lik MacBook modeli sayesinde Apple 2017’nin ikinci yarısında güçlü dizüstü satış rakamları yakaladı ve bilgisayar pazarında dördüncü sırada yer alan Asus’a iyiden iyiye yaklaşarak yılın hamlesini de yapmış oldu. Apple, Nisan ve Haziran ayları arasında 3.98 milyon adet bilgisayar göndererek, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 17.1’lik artış gerçekleştirdi.

Apple global dizüstü teslimatları noktasında Asus’un hemen gerisinde, beşinci sırada yer alıyor. Asus, 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 9.7 Pazar payı edinirken Apple, yüzde 9’luk bir payı yakaladı. Bu sonuçlar her iki firmayı da yüzde 10’luk pay çizgisine taşımaya yetti. TrendForce’un yaptığı bir analize göre Apple üçüncü çeyrekte açıklanan teslimat sonuçlarında belirgin bir yükseliş daha kaydetmiş. MacBook Pro serisine ağırlık verilmek suretiyle firma, toplam dizüstü dağıtım rakamlarını iki hane arttırabilir. Böylece Asus’un önüne geçme fırsatını yakalayabilir.

Apple 2017 WWDC konferansında MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının yenilenmesiyle ilgili planlarını açıklamıştı. Aynı zamanda giriş seviyesi versiyonun 200$’lık bir indirimle satılacağını da bildirmişti. Bu iyileştirmeler sadece ikinci çeyreğe derin anlamda etkide bulunduğu içindir ki bir sonraki donanım satışı figürlerine kadar sonuçlarını görme imkanımız olmayacak.

Dell ise Apple ve Asus’u geride bırakarak, sıralamada üçüncü oldu. MacRumors’un bildirdiğine göre firma, yüzde 21.3’lük artışla, altı dizüstü üreticisi arasında en iyi çeyrek dönem rekorunu kaydetti. Bu görünümler tüm üreticiler için iyi haber vermiyor. Acer 2017’de Chromebook piyasasında büyük oynamıştı ama rakamlara bakacak olursak verilen çaba, bekleneni tam olarak karşılamıyor. Pazar payı 8.8’den, 8’e düşen Acer bir önceki çeyrek dönem periyoduna göre yüzde 3.5 daha az bilgisayar dağıtımı yapmış.

İşte dünyanın en iyi laptop markaları sıralaması…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu