GündemMedya

Tolga Tanış’ın yazısı o ihtimali akla getirdi… Doğan Holding, Barbaros Muratoğlu’nun rövanşını mı almak istiyor?

Hürriyet gazetesinin Washington muhabiri Tolga Tanış, bugün, “DEAŞ’ın Türk malı potasyum nitratları” başlıklı bir yazısı medyanın gündemine bomba gibi düştü. Tanış, bazı gerekçeleri ileri  öne sürerek Türkiye’nin DEAŞ terör örgütüne bomba yapımında kullanılan malzeme satmakla suçladı. Yazının Doğan Holding’in Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu’nun FETÖ davasından tutuklanmasının hemen sonrasına denk gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Amerikan merkezi istihbarat örgütü CIA’in, terör örgütü DEAŞ’la petrol ticaret iddiasından çarkederek Türkiye’den özür dilemesinin ardından kaleme alınan söz konusu yazıda, Türkiye’nin DAEŞ’e bomba yapımında kullanılan potasyum nitrat sattığı öne sürüldü.

Tolga Tanış, yaptığı birkaç telefon görüşmesine istinaden, satışı pek çok ülkede serbest olan potasyum nitratın, Türkiye’den Suriye’ye gönderildiğini iddia ettiği yazısında Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO)’na veya başka bir gruba değil de, DAEŞ’e gönderildiği çıkarımına nereden ulaştığına ise açıklık getirmedi.

Hürriyet muhabiri,  MİT’i suçladı ve Hatay’a atılan füzelerde Türk malı potasyum nitrat kullanıldığını öne sürdüğü yazısı beklendiği gibi medyada geniş bir etki yaptı. Yazı sosyal medyada en çok paylaşılan yazılardan biri oldu.

Medyada yazıya itiraz eden isimler de vardı. Cem Küçük, Bylock haberinden sonra çürümüş ve özür dilenmiş bir iddianın Hürriyet eliyle yeniden servis edilmesinin tesadüf olmadığını söyledi. Küçük “DEAŞ Türk malı patlayıcı kullanıyor” diyen Hürriyet yazarı Tolga Tanış’ın Beyaz Saray’da Obama’nın etrafındaki bir lobi tarafından beslendiğini ve bu tür haberler için Hürriyet’in kullanılmasının tesadüf olmadığını belirtti.

Cem Küçük Tolga Tanış’ın algı operasyonu amacıyla söz konusu yazıyı kaleme aldığını kaydetti.

Tanış’ın yazısının Doğan Holding’in zaten gergin olan hükumetle ilişkisini daha da sorgulanır hale getireceği yorumları yapılıyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu